Abhyanga masaż ajurwedyjski

Masaże ajurwedyjskie – oferta

Zapoznaj się z moją ofertą masaży ajurwedyjskich:

615Abhyanga – podstawowy tradycyjny ajurwedyjski masaż całego ciała olejami ziołowymi. Jest on w Indiach uważany za sekret młodości i piękna – jest równie istotny dla zdrowia jak prawidłowa dieta i zdrowy styl życia. Zresztą samo słowo abhyanga znaczy po prostu masaż. Starożytne teksty ajurwedyjskie zalecają abhyanga nawet codziennie, zwłaszcza rano – na dobry początek dnia. Abhyanga sprawia, że skóra jest odżywiona i nawilżona, tonizuje i rozluźnia mięśnie, usuwa sztywność stawów, pobudza krążenie krwi i usprawnia krążenie limfy, stymuluje układ immunologiczny, zwiększa dopływ tlenu do tkanek. Stymulując kanały energetyczne w ciele poprawia przepływ energii życiowej prany, co poprawia naszą witalność.

Abhyanga masaż ajurwedyjski


615

Udvartana –  ujędrniający, antycelulitowy, detoksykujący dynamiczny masaż całego ciała. Wykonuje się go za pomocą odpowiednio dobranej kompozycji sproszkowanych ziół oraz oleju ziołowego. Możliwy jest również masaż bez użycia oleju, tzw. ruksha udvartana lub udgharshana.
Udvartana jest zabiegiem wielowymiarowym i wielofunkcyjnym. Jest wspaniałym zabiegiem upiększającym – działa jak peeling, a w połączeniu z odżywczym olejem pozostawia skórę wyjątkowo miękką i gładką. Jednocześnie pobudza krążenie krwi, metabolizm i stymuluje organizm do wydalania toksyn przez skórę. Intensywna praca z ciałem w okolicach ud i pośladków sprawia, że udvartana jest również świetnym zabiegiem antycelulitowym. Daje dobre efekty gdy chcemy przywrócić jędrność brzucha i pośladków po porodzie lub pozbyć się rozstępów. Polecana jest również jako zabieg wspomagający kuracje odchudzające. A ponadto, o czym mówi się rzadziej – jest pomocna przy zaburzeniach menstruacji.

Więcej o udvartana przeczytasz na moim blogu.

Udvartana masaż ajurwedyjski615Shirodhara
– najbardziej rozpoznawalny masaż ajurwedyjski. Zabieg ten czasem zwany jest dotykiem anioła, polega na polewaniu czoła i głowy strumieniem ciepłego oleju ziołowego. Głowa jest najważniejszą częścią naszego ciała. Jeśli ciało ludzkie przyrównamy do drzewa to głowa jest jak korzenie drzewa, tułów to pień, a kończyny są jak gałęzie. Od korzeni zależy dobrostan całego drzewa,  Jeżeli uszkodzisz korzenie drzewa, będzie ono chore, lub nawet umrze…. Głowa kontroluje wszelkie funkcje całego ciała. To tutaj jest centrum sterowania – mózg, tu bierze początek system nerwowy oplatający całe ciało. Olej wylewany na okolice „trzeciego oka” (adżna czakra) stymuluje określone ośrodki w mózgu oraz system nerwowy, czego efektem jest przeżycie niezwykle głębokiego relaksu, osiągnięcie wewnętrznego spokoju i wyciszenia. Dlaczego to tak ważne? Dlatego, że według ajurwedy przyczyną większości chorób  jest brak równowagi umysłu. Shirodara polecana jest szczególnie przy takich dolegliwościach jak chroniczne bóle głowy, problemy ze snem, problemy natury emocjonalnej (niepokój, strach, niepewność, frustracja, depresja) i wszelakich zaburzeniach psychosomatycznych. Bardziej szczegółowe informacje na temat korzyści, jakie przynosi shirodhara znajdziesz w tekście na moim blogu.

Shirodhara ajurwedyjski masaż615Shiroabhyanga
– ajurwedyjski masaż głowy, twarzy, karku i barków. Współczesny stresujący styl życia powoduje kumulację napięcia w rejonie obręczy barkowej, głowy i karku, a nagromadzone złe myśli i toksyczne emocje powodują dyskomfort mięśni twarzy i głowy. Shiroabhyanga uwalnia napięcia i stres, rozluźnia mięśnie, pomocny jest przy bólach głowy, migrenie, bezsenności, stanach depresyjnych, a jednocześnie kondycjonuje skórę głowy oraz działa jak maska na włosy, bowiem wykonuje się go olejem wzbogaconym ziołami stosowanymi od wieków przez Hinduski do pielęgnacji włosów. Tradycyjnie masaż głowy wykonuje się na siedząco, ja jednak wolę, aby osoba masowana pozostawała w pozycji leżącej, co ułatwia relaksację.

Shiroabhyanga ajurwedyjski masaż głowy


615Ratnaabhyanga – ajurwedyjski masaż ciepłymi kamieniami. Do jego wykonania używam wyłącznie kamieni półszlachetnych i kryształów górskich, nie używam natomiast czarnych kamieni bazaltowych, mam bowiem opory przed używaniem do masażu czegoś, co wykorzystuje się w budownictwie 🙂 Kamienie półszlachetne i minerały powstawały przez miliony lat w głębi Matki Ziemi i mają w sobie cząstkę jej energii, dlatego przez wieki były wykorzystywane w celach terapeutycznych. Energia zamknięta w kryształach i kamieniach półszlachetnych odżywia bowiem energię naszego ciała, przywraca harmonię i równowagę zaburzoną przez stres, napięcie, zmęczenie. Ciepło ogrzanych kamieni ma zbawienny wpływ na mięśnie i kręgosłup, a dodatkowo ułatwia wchłanianie ziołowego oleju, wzmacniającego efekt masażu. Cały masaż wieńczy rytuał odblokowania centrów energetycznych ciała, czyli czakr,  poprzez masaż odpowiednich punktów na ciele z zastosowaniem  olejków eterycznych. Uzupełnia go masaż punktów marma kryształami górskimi.

ratnaabhyanga_ajurwedyjski_masaz_goracymi_cieplymi_kamieniami615Mukhabhyanga
– masaż twarzy i dekoltu połączony z ajurwedyjskim rytuałem piękna, na który składa się oczyszczanie, ziołowa kąpiel parowa lub kompres, delikatny peeling, maseczka oczyszczająca lub odżywcza, tonizowanie, nawilżenie.

Mukhabhyanga ajurwedyjski masaż twarzy615Pinda Sweda
– ajurwedyjski masaż stemplami, opiera się na tradycji leczenia ciepłem, które otwierając pory skóry czyni ją wyjątkowo podatną na wchłanianie substancji odżywczych i leczniczych. Ciepło stymuluje również wydalanie toksyn z organizmu i pobudza krążenie krwi. Taki masaż jest szczególnie korzystny w przypadku bólu i sztywności mięśni i stawów. A przy tym skutecznie pielęgnuje ciało, jest bowiem także formą peelingu. Stemple, których używam do masażu, przygotowuję własnoręcznie, do wyboru:

  • Jambira Pinda Sweda – stemple wypełnione cytryną, kokosem i orientalnymi ziołami, podgrzewane w oleju kokosowym
  • Churna Pinda Sweda – stemple wypełnione mieszanką specjalnie dobranych sproszkowanych ziół, zanurzane w ciepłym oleju ziołowym
  • Navarakizhi – stosowane w hinduskim stanie Kerala stemple wypełnione ryżem gatunku navara, o wyjątkowo korzystnych właściwościach zdrowotnych i pielęgnacyjnych, wcześniej ugotowanym w mleku i naparze ziołowym, podczas masażu stemple podgrzewane są w ciepłym mleku

Ajurwedyjski masaż stemplami ziołowymi Pinda Sweda615Kati vasti
– olejowy zabieg stosowany by przynieść ulgę w bólach lędźwiowego odcinka kręgosłupa, polega na oblaniu ciepłym olejem ziołowym obszaru na dolnej części pleców otoczonego wałkiem z ciasta, który tworzy „pojemnik” na olej.

Kati Vasti masaż ajurwedyjski

 

Reklamy