fbpx

Ajurweda – test na dosze

Jeżeli chcesz skorzystać z mądrości Ajurwedy, jej wskazówek jak żyć, aby być zdrowym, przede wszystkim musisz odpowiedzieć sobie na pytanie kim jesteś. Jaka jest Twoja prawdziwa natura. 

Ajurweda naucza, że wszelkie istoty żywe i materia nieożywiona składają się z tych samych elementów, żywiołów – są to ziemia, woda, ogień, powietrze, przestrzeń/eter.  Ty również składasz się z tych pięciu żywiołów, masz je wszystkie w sobie, a przejawiają się w Tobie jako trzy energie zwane doszami – są to vata, pitta i kapha. Każda z dosz odpowiada za określone funkcje życiowe, ale również daje Tobie określone cechy związane z budową ciała, emocjonalnością, sposobem przeżywania świata i patrzenia na świat. Każdy z nas ma w sobie wszystkie trzy dosze, ale w unikalnych, charakterystycznych tylko dla nas proporcjach, nadanych nam przy poczęciu,  i to one określają jacy jesteśmy, w jaki sposób zbudowane jest nasze ciało, jaki mamy temperament, czyli decydują o naszych cechach psychofizycznych, o naszej osobowości. Ta nasza unikalna kombinacja dosz to tzw. prakriti. Zgodnie z fundamentalną zasadą Ajurwedy dla naszego zdrowia i dobrostanu najistotniejszym jest, abyśmy utrzymali w równowadze i harmonii takie proporcje poszczególnych dosz, jakie zostały nam dane. Zatem musimy dowiedzieć się, jakie jest nasze prakriti, to jest bowiem punkt wyjścia dla skorzystania z zaleceń i wskazówek Ajurwedy dotyczących stylu i trybu życia. A od właściwego dobrania zaleceń zależy przecież Twoje zdrowie…

W Internecie i przeróżnych książkach znaleźć możesz testy, które mają pomóc określić Twoje prakriti. Jednak musisz uświadomić sobie, że na testach nie można polegać. Bowiem przy rozwiązywaniu testów nie zawsze mamy świadomość, że w danym momencie w życiu, w jakim się znajdujemy, nasze proporcje dosz mogły ulec zaburzeniu wskutek trybu życia, sposobu odżywiania lub jakichś czynników i okoliczności, które na nas wpływają. Zazwyczaj nie jesteś w stanie spojrzeć na siebie obiektywnie i dostrzec, czy – i na ile – oddalasz się od Twojego prakriti, od Twojego pierwotnego stanu. A to zafałszowuje wyniki testu, test staje się niemiarodajny.

Dlatego nie proponuję Tobie testu, ale spotkaniekonsultację ajurwedyjską, podczas której precyzyjnie ustalimy Twoje prakriti – Twoją unikalną kombinację dosz, Twój typ osobowości ajurwedyjskiej. A następnie możemy pójść o krok dalej – przyjrzeć się temu, jaki jest Twój obecny stan zdrowia, jak wpływa na nie prakriti i co możesz z tą wiedzą zrobić.

O konsultacji ajurwedyjskiej więcej dowiesz się tutaj