Masaż bambusami

Masaż bambusami to masaż kijkami i miotełkami bambusowymi

 

 

 

Bambus jest rośliną dość powszechnie używaną w krajach azjatyckich do budowy domów, produkcji ubrań, naczyń, instrumentów muzycznych, mebli, zdobień, zabawek, itp. oraz jako pożywienie. Ale w wielu kulturach również ma znaczenie mistyczne – postrzegany jest jako symbol energii życiowej, dobrobytu, siły, długowieczności, płodności i pokoju. Używany bywa także przy rytuałach i obrzędach o charakterze religijnym. A także – do masażu…

Masaż miotełkami bambusowymi wywodzi się z Japonii, stosowany był przez samurajów. Miał na celu nie tylko ułatwić regenerację mięśni zmęczonych walką, ale przede wszystkim przywrócić w ciele właściwy przepływ energii życiowej zwanej ki, co jest szalenie istotne dla dobrostanu i harmonii ciała i umysłu. Miotełek bambusowych używano również w japońskich łaźniach ofuro – masaż samurajski w połączeniu z terapią ciepłem stosowano w bólach stawów i mięśni. Ponadto w Japonii popularny jest przyrząd do masażu stóp zwany takefumi, również wynaleziony przez samurajów. Takefumi w zamyśle miało przynieść ulgę zmęczonym stopom samurajów po całodziennej wędrówce. W najprostszej, najbardziej tradycyjnej wersji jest to po prostu krótki kij bambusowy przecięty na pół, po którym należy stąpać, co rozciąga stopę i pozwala pozbyć się napięć mięśni stóp.

 

 

Masaż bambusami w zależności od potrzeb może być:

  • delikatny – wówczas jest przyjemny i głęboko relaksujący
  • mocny i głęboki – wówczas oddziałuje na mięśnie lepiej niż masaż klasyczny i masaż sportowy
  • drenujący i modelujący.

Oprócz niezaprzeczalnych walorów terapeutycznych masaż bambusami ma dodatkową, unikalną właściwość. Otóż, bambus jest bogaty w krzem, więc pocieranie go i rolowanie na skórze wywołuje zjawisko piezoelektryczności – na powierzchni skóry pojawiają się ładunki elektryczne, dzięki którym czujemy się „doelektryzowani”, a które jednocześnie stymulująproces regeneracji tkanek i włókien kolagenowych.
Bambus ma także właściwości antyseptyczne i jest bardzo dobrze tolerowany przez skórę.