Masaż ajurwedyjski

 

Masaż ajurwedyjski to szerokie pojęcie, które obejmuje wiele różnorodnych typów masaży, terapii i zabiegów, które mają na celu przywrócenie równowagi ciała, umysłu i duszy oraz zdolności naszego organizmu do samoleczenia.

O filozofii masaży ajurwedyjskich przeczytasz tutaj

Wybierz coś dla siebie z mojej oferty…

 

Abhyanga (wymawiaj – abjanga)

Podstawowy tradycyjny masaż ajurwedyjski całego ciała olejami ziołowymi. Jest on w Indiach uważany za sekret młodości i piękna – jest równie istotny dla zdrowia jak prawidłowa dieta i zdrowy styl życia. Zresztą samo słowo abhyanga znaczy po prostu masaż. Starożytne teksty ajurwedyjskie zalecają abhyanga nawet codziennie, zwłaszcza rano – na dobry początek dnia. Abhyanga sprawia, że skóra jest odżywiona i nawilżona, tonizuje i rozluźnia mięśnie, usuwa sztywność stawów, pobudza krążenie krwi i usprawnia krążenie limfy, stymuluje układ immunologiczny, zwiększa dopływ tlenu do tkanek. Stymulując kanały energetyczne w ciele poprawia przepływ energii życiowej prany, co poprawia naszą witalność.

 

Abhyanga masaż ajurwedyjski

 

 

Udvartana 

Jedyne w swoim rodzaju połączenie masażu i upiększającego zabiegu na ciało. Wykonuje się go za pomocą odpowiednio dobranej kompozycji sproszkowanych ziół oraz oleju ziołowego. Olej użyty do masażu odżywia skórę, natomiast proszki ziołowe działają jak peeling, w efekcie skóra po zabiegu jest więc wyjątkowo miękka i gładka. Jednocześnie – ponieważ udvartana to godzinny masaż całego ciała – odczujesz przyjemne odprężenie mięśni.
Udvartana to masaż dynamiczny,  specjalne techniki masażu i intensywna praca z ciałem w okolicach ud i pośladków sprawiają, że udvartana jest świetnym zabiegiem ujędrniającym i antycelulitowym. Daje dobre efekty gdy chcemy przywrócić jędrność brzucha i pośladków po porodzie lub pozbyć się rozstępów. Polecana jest również jako zabieg wspomagający kuracje odchudzające. Pobudza także krążenie krwi, metabolizm i stymuluje organizm do wydalania toksyn przez skórę. A ponadto, o czym mówi się rzadziej – jest pomocna przy zaburzeniach menstruacji.
Udvartana jest więc zabiegiem wielowymiarowym i wielofunkcyjnym. Więcej o nim przeczytasz na moim blogu.

 

Udvartana masaż ajurwedyjski

 

 

Shirodhara (wym. szirodara)

Najbardziej rozpoznawalny masaż ajurwedyjski. Zabieg ten czasem zwany jest dotykiem anioła, polega na polewaniu czoła i głowy strumieniem ciepłego oleju ziołowego. Głowa jest najważniejszą częścią naszego ciała. Jeśli ciało ludzkie przyrównamy do drzewa to głowa jest jak korzenie drzewa, tułów to pień, a kończyny są jak gałęzie. Od korzeni zależy dobrostan całego drzewa, Jeżeli uszkodzisz korzenie drzewa, będzie ono chore, lub nawet umrze…. Głowa kontroluje wszelkie funkcje całego ciała. To tutaj jest centrum sterowania – mózg, tu bierze początek system nerwowy oplatający całe ciało. Olej wylewany na okolice „trzeciego oka” (adżna czakra) stymuluje określone ośrodki w mózgu oraz system nerwowy, czego efektem jest przeżycie niezwykle głębokiego relaksu, osiągnięcie wewnętrznego spokoju i wyciszenia. Dlaczego to tak ważne? Dlatego, że według ajurwedy przyczyną większości chorób jest brak równowagi umysłu. Shirodara polecana jest szczególnie przy takich dolegliwościach jak chroniczne bóle głowy, problemy ze snem, problemy natury emocjonalnej (niepokój, strach, niepewność, frustracja, depresja) i wszelakich zaburzeniach psychosomatycznych.
Bardziej szczegółowe informacje na temat korzyści, jakie przynosi shirodhara znajdziesz w tekście na moim blogu.

 

Shirodhara ajurwedyjski masaż

 

 

Shiroabhyanga (wym. sziroabjanga)

Masaż ajurwedyjski  głowy, twarzy, karku i barków. Współczesny stresujący styl życia powoduje kumulację napięcia w rejonie obręczy barkowej, głowy i karku, a nagromadzone złe myśli i toksyczne emocje powodują dyskomfort mięśni twarzy i głowy. Shiroabhyanga uwalnia napięcia i stres, rozluźnia mięśnie, pomocny jest przy bólach głowy, migrenie, bezsenności, stanach depresyjnych, a jednocześnie kondycjonuje skórę głowy oraz działa jak maska na włosy, bowiem wykonuje się go olejem wzbogaconym ziołami stosowanymi od wieków przez Hinduski do pielęgnacji włosów. Tradycyjnie masaż głowy wykonuje się na siedząco, ja jednak wolę, aby osoba masowana pozostawała w pozycji leżącej, co ułatwia relaksację.

 

Shiroabhyanga ajurwedyjski masaż głowy

 

Ratnaabhyanga 

Ajurwedyjski masaż ciepłymi kamieniami. Do jego wykonania używam wyłącznie kamieni półszlachetnych i kryształów górskich, nie używam natomiast czarnych kamieni bazaltowych, mam bowiem opory przed używaniem do masażu czegoś, co wykorzystuje się w budownictwie 🙂 Kamienie półszlachetne i minerały powstawały przez miliony lat w głębi Matki Ziemi i mają w sobie cząstkę jej energii, dlatego przez wieki były wykorzystywane w celach terapeutycznych. Energia zamknięta w kryształach i kamieniach półszlachetnych odżywia bowiem energię naszego ciała, przywraca harmonię i równowagę zaburzoną przez stres, napięcie, zmęczenie. Ciepło ogrzanych kamieni ma zbawienny wpływ na mięśnie i kręgosłup, a dodatkowo ułatwia wchłanianie ziołowego oleju, wzmacniającego efekt masażu. Cały masaż wieńczy rytuał odblokowania centrów energetycznych ciała, czyli czakr, poprzez masaż odpowiednich punktów na ciele z zastosowaniem olejków eterycznych. Uzupełnia go masaż punktów marma kryształami górskimi.

 

Ratnaabhyanga ajurwedyjski masaż ciepłymi kamieniami półszlachetnymi i kryształami górskimi

 

Mukhabhyanga (wym. mukabjanga)

Masaż twarzy i dekoltu połączony z ajurwedyjskim rytuałem piękna, na który składa się oczyszczanie, ziołowa kąpiel parowa lub kompres, delikatny peeling, maseczka oczyszczająca lub odżywcza, tonizowanie, nawilżenie. Bardzo istotne przy tym zabiegu są uciski punktów marma.

 

Mukhabhyanga ajurwedyjski masaż twarzy

 

Pinda Sweda

Ajurwedyjski masaż stemplami, opiera się na tradycji leczenia ciepłem, które otwierając pory skóry czyni ją wyjątkowo podatną na wchłanianie substancji odżywczych i leczniczych. Ciepło stymuluje również wydalanie toksyn z organizmu i pobudza krążenie krwi. Taki masaż jest szczególnie korzystny w przypadku bólu i sztywności mięśni i stawów. A przy tym skutecznie pielęgnuje ciało, jest bowiem także formą peelingu. Stemple, których używam do masażu, przygotowuję własnoręcznie, do wyboru:

  • Jambira Pinda Sweda – stemple wypełnione cytryną, kokosem i orientalnymi ziołami, podgrzewane w oleju kokosowym
  • Churna Pinda Sweda – stemple wypełnione mieszanką specjalnie dobranych sproszkowanych ziół, zanurzane w ciepłym oleju ziołowym
  • Navarakizhi – stosowane w hinduskim stanie Kerala stemple wypełnione ryżem gatunku navara, o wyjątkowo korzystnych właściwościach zdrowotnych i pielęgnacyjnych, wcześniej ugotowanym w mleku i naparze ziołowym, podczas masażu stemple podgrzewane są w ciepłym mleku

 

Ajurwedyjski masaż stemplami ziołowymi Pinda Sweda

Kati vasti 

Olejowy zabieg stosowany by przynieść ulgę w bólach kręgosłupa, polega na oblaniu ciepłym olejem ziołowym obszaru problematycznej części pleców, otoczonego wałkiem z ciasta, który tworzy „pojemnik” na olej.

 

 

Kati Vasti masaż ajurwedyjski