fbpx

Terapia punktów marma

Terapia punktów marma

Terapia punktów marma polega na uciskaniu wybranych punktów marma, w celu uruchomienia funkcji organizmu do samouzdrawiania. Można je stosować w zasadzie przy każdej chorobie, łącznie z chorobami psychosomatycznymi

Punkty marma to punkty energetyczne umieszczone w ciele – rozmieszczone w różnych miejscach ciała. Jest ich łącznie 107. Są to miejsca o wyjątkowo dużej koncentracji energii życiowej zwanej praną. Stymulacja punktów poprzez ich uciskanie stymuluje w nas przepływ tej energii.

Wiedza o punktach marma rozwinęła się dzięki popularnej w starożytnych Indiach sztuce walki kalari. Wojownicy używali punktów marma w walce, atakując te wrażliwe miejsca, aby ciosy miały większą siłę rażenia. Po walce wojownicy posługiwali się punktami również do leczenia obrażeń.

Później przeniesiono tę wiedzę na grunt medycyny. Przyczynił się do tego zwłaszcza legendarny ajurwedyjski chirurg Sushruta, który uważał, że podczas przeprowadzania operacji chirurgicznych należy wyjątkowo uważać na miejsca usytuowania punktów marma, ponieważ ingerencja w nie spowoduje odpływ prany i sprawi, że interwencja chirurgiczna będzie niekorzystna dla pacjenta. Dlatego bardzo dokładnie opisał punkty marma i w zasadzie dał podstawę do dalszego ich zgłębiania i rozwoju terapii punktów marma.

terapia punktów marma

Z punktu widzenia medycyny zachodniej mechanizm działania terapii punktów marma nie jest do końca zrozumiały.

Naukowcy zauważyli, że punkty marma usytuowane są w miejscach, gdzie jednocześnie występuje pięć struktur anatomicznych: mięśnie, naczynia krwionośne, ścięgna, więzadła, stawy, kości.

Zbadano, że uciskanie punktów oddziałuje na autonomiczny system nerwowy, harmonizując część współczulną i przywspólczulną.

Zbadano, że stymulacja punktów marma sprawia, że uwalniane są endorfiny i neuroprzekaźniki takie jak serotonina i melatonina, co wpływa na nastrój i poziom odczuwania bólu.

Jednak, ponieważ punkty marma są punktami energetycznymi, współczesnej nauce wymyka się ich istota.

 

terapia punktów marma

Punkty marma oddziałują na ciało, umysł i duszę. Związane są nie tylko z określonymi częściami naszego ciała, narządami wewnętrznymi, ale również z emocjami. Pełnią wiele określonych funkcji:

– diagnostyka – jeżeli punkt marma jest bardzo wrażliwy, wskazuje to na zaburzenie równowagi funkcjonowania konkretnego narządu

– leczenie – stymulacja punktów marma usprawnia przepływ energii życiowej w ciele, dzięki czemu możliwe jest leczenie i przywracanie do równowagi konkretnych części ciała i narządów wewnętrznych.

– detoks – stymulacja niektórych punktów ułatwia pozbywanie się toksyn z organizmu, dlatego terapia punktów marma bywa wykorzystywana przy panchakarma – ajurwedyjskim głębokim oczyszczaniu

– usprawnienie metabolizmu – sprawne trawienie i wydalanie jest kluczowe dla naszego zdrowia

– ulga w bólach różnego pochodzenia

– balansowanie emocji – terapia punktów marma pomaga uwalniać nie wyrażone  emocje oraz traumy,

– ogólne wsparcie dobrostanu, poprawa odporności, wzmacnianie witalności organizmu

– praca z czakrami – centrami energetycznymi, dzięki czemu możemy zbliżyć się do naszego prawdziwego Ja

terapia punktów marma

Jestem jednym z nielicznych w Polsce terapeutów zajmujących się terapią punktów marma.

 

Sesje terapeutyczne polegają na uciskaniu tych punktów marma, które powiązane są konkretnie z Twoim problemem ze zdrowiem.

Jedna sesja terapeutyczna trwa zazwyczaj około pół godziny.

Cena: 100 zł

Zaleca się terapię punktów marma w seriach (3-5 sesji).

Natomiast dla poprawy witalności organizmu stosuje się masaż marma, czyli w określonej kolejności uciska się wszystkie punkty marma na całym ciele.

Pracę z wybranymi punktami marma włączam również do innych terapii i masaży – np. ajurwedyjskiego masażu abhyanga.

 

 

 

terapia punktów marma