Czym jest shirodhara? Na czym polega? Czy warto? czy jest skuteczny?
Shirodhara to najbardziej charakterystyczny i najbardziej rozpoznawalny zabieg wśród terapii, którymi posługuje się Ajurweda – tradycyjny hinduski system medyczny, liczący sobie już ponad 5 tysięcy lat. Shirodhara jest unikalna dla Ajurwedy – żaden inny system medyczny, żadna kultura starożytna, żadna cywilizacja nie posługiwały się taką formą terapii.
W jaki sposób przeprowadza się shirodhara?
Otóż, shirodhara to bardzo specyficzny masaż… systemu nerwowego. Polega na polewaniu czoła – okolic adżna czakry (tzw. trzeciego oka) i nasady włosów strumieniem ciepłego płynu. Może to być olej ziołowy, mleko bądź maślanka z ziołami lub odwar ziołowy. Osoba poddana zabiegowi leży na plecach, na stole do masażu, a terapeutyczny płyn spływa po głowie, włosach, przez określoną ilość czasu. Do polewania używa się specjalnego naczynia, zawieszonego na stojaku nad głową pacjenta tak, aby strumień płynu spływał z wysokości 8-10 cm, w sposób ciągły, nieprzerwany, powolny i jednostajny. Płyn, który spłynie z głowy, jest podgrzewany i ponownie użyty do zabiegu.
Shirodhara zazwyczaj poprzedzana jest masażem olejowym całego ciała (abhyanga) lub przynajmniej masażem głowy, tak aby klient mógł uspokoić umysł, wyciszyć się i wejść w stan relaksu. Bo tylko dzięki temu odniesie korzyści z shirodhara. Często łączy się też shirodhara z masażem całego ciała stemplami ziołowymi lub ryżowymi.
Tradycyjnie taka kuracja trwa 7, 14, 21 lub nawet 28 dni – codziennie. Szczególnie korzystną porą dnia dla tego zabiegu jest poranek, pomiędzy godziną 7 a 10. Zabieg trwa od godziny do półtorej.
Korzyści zdrowotne shirodhara
Współczesne badania naukowe jednoznacznie wskazują, że shirodhara pozwala osiągnąć stan uspokojenia i wyciszenia umysłu bliski stanowi medytacji.
Z punktu widzenia Ajurwedy shirodhara balansuje doszę Vata, czyli – skutecznie można ją stosować przy problemach zdrowotnych takich jak bezsenność, niepokój, problemy z koncentracją i pamięcią, depresja, stres, zaburzenia percepcji, bóle głowy, wszelkie zaburzenia psychosomatyczne, jak również dla poprawienia ogólnej odporności organizmu i poprawienie kondycji stawów, oraz krążenia. A wszystko to dzieje się poprzez zrelaksowanie i odżywienie systemu nerwowego, co jest celem głównym shirodhary. Bowiem nasze ciało i umysł jest jednym połączonym mechanizmem, to zawsze wykorzystujemy przy masażach ajurwedyjskich. A shirodhara jest najlepszą spośród ajurwedyjskich terapii gdy chcemy się zrelaksować, odstresować i zacząć leczyć dolegliwości psychosomatyczne.
Jeżeli masz ochotę spróbować takiego niezwykłego, wyjątkowego zabiegu, zapraszam do mojego gabinetu
Funkcja trackback/Funkcja pingback