fbpx

Równowaga hormonalna

Równowaga hormonalna

 

Równowaga hormonalna jest jednym z kluczowych aspektów naszego zdrowia.

Zazwyczaj nie zdajemy sobie z tego sprawy, dopóki coś nam się w działaniu hormonów nie zepsuje…

Jak to działa?

G

Hormony są czymś w rodzaju nośników informacji, dzięki którym odpowiednie komórki naszego ciała zaczynają zachowywać się w określony sposób, pożądany w danym momencie. To może być informacja, że należy coś strawić, zbudować nową tkankę, przyspieszyć albo zwolnić tętno, uruchomić owulację, itp.

Organizm te informacje wysyła do komórek na bieżąco, reagując stosownie do okoliczności, w jakich się znalazł w danym momencie. To pomaga mu zachować równowagę i efektywnie funkcjonować. 

abhyanga masaż ajurwedyjski

A każda komórka naszego ciała jest przygotowana na przyjęcie informacji od określonego hormonu/hormonów. Każda.

Więc jeśli komunikacja organizmu z poszczególnymi komórkami za pomocą hormonów jest w jakiś sposób zakłócona, bo coś jest nie tak z hormonami, możemy mieć wiele nieswoistych dolegliwości, dotyczących różnych części ciała, różnych tkanek i narządów. Mogą to być oczywiste objawy, jak bolesne miesiączki, mięśniaki na macicy, guzki/torbiele/cysty na jajnikach, w piersiach. Albo mniej oczywiste, np. chroniczne zmęczenie, bezsenność, problemy ze skórą lub włosami, zaparcia, wahania nastroju, nadwaga, zatrzymania wody.  A nawet choroby serca, osteoporoza, rak piersi czy Alzheimer. 

abhyanga masaż ajurwedyjski

Współczesna medycyna i nauka czyni temat hormonów bardzo skomplikowanym.

Zagłębia się w szczegóły, i gubi się w złożoności reakcji biochemicznych, które zachodzą w naszym ciele.

Skupia się na poszczególnych narządach układu hormonalnego i poszczególnych hormonach.

A umyka jej istota problemu, bo im dalej w las tym więcej drzew…

Więc nie jest w stanie wskazać skutecznych sposobów na balansowanie  układu hormonalnego. Bo przecież zalecanie Eutyroxu czy tabletek antykoncepcyjnych nie jest sensownym wyjściem z sytuacji.

udvartana - masaż ajurwedyjski

Zupełnie inne podejście ma Ajurweda.

Nie zatrzymuje się na szczegółach, lecz patrzy na bardzo szeroki kontekst, bardzo kompleksowo na stan całego organizmu,  i jest w stanie dać konkretne zalecenia do zatroszczenia się o Twoje hormony.

I dlatego posługuję się Ajurwedą. Tym chętniej, że sama przekonałam się, jak to działa i że w ogóle działa 🙂

Ja i moje hormony jesteśmy wdzięczni Ajurwedzie za powrót do równowagi.

terapia punktów marma

Jeżeli chciałabyś sprawdzić, jak to jest z Twoją równowagą hormonalną, zrób test. Dzięki niemu dowiesz się czy wszystko w porządku, a jeżeli nie – ustalisz jaki jest to rodzaj nierównowagi oraz otrzymasz podstawowe wskazówki, jak sobie z tym radzić z perspektywy Ajurwedy.

A jeżeli już wiesz, że w Twoim układzie hormonalnym zadziało się coś niedobrego, zachęcam Cię do zrobienia testu po to, żebyś dowiedziała się, jakie wskazówki ma dla Ciebie Ajurweda, i mogła zacząć działać nad przywracaniem swojego układu hormonalnego do równowagi.