fbpx

Dlaczego Ajurweda?

Ajurweda to wywodzący się z Indii starożytny system medyczny, przypuszczalnie najstarszy na świecie, a jednocześnie holistyczna filozofia ucząca nas sztuki życia w dobrym zdrowiu, dająca wskazówki dotyczące stylu i trybu życia, aktywności fizycznej i intelektualnej, diety, pielęgnacji ciała, itp. tak aby nasze życie było pełne harmonii, a my – zdrowi, radośni, pełni energii.

Słowo „ajurweda” to zlepek dwóch słów: ajur w sanskrycie oznaczający życie oraz weda, czyli wiedza. Czyli słowo ajurweda można przetłumaczyć jako wiedza o życiu – o tym jak żyć, aby żyć jak najdłużej, w zdrowiu, ciesząc się każdym dniem. Ajurweda jest podręcznikiem do życia, sztuką życia, stylem życia, sposobem na dobre samopoczucie, zdrowie, długowieczność i – jakkolwiek trywialnie to zabrzmi – na szczęście. Bo dobre zdrowie to klucz do szczęścia, do czerpania z pełni życia, do wykorzystania w pełni naszego potencjału.

 

Wg Ajurwedy każda istota ludzka to mikrokosmos, zanurzony w makrokosmosie – w świecie, stanowiący jego integralną część i ściśle połączony z nim, bowiem  i człowiek i świat, wszelkie istoty żywe i materia nieożywiona składają się z tych samych elementów, żywiołów – są to ziemia, woda, ogień, powietrze, przestrzeń/eter, spajanych w całość energią życiową – tzw. praną.  Ty również składasz się z tych pięciu żywiołów, masz je wszystkie w sobie, a przejawiają się w Tobie jako trzy energie zwane doszami – są to vatapitta i kapha. Koncepcja trzech dosz jest jednym z fundamentów Ajurwedy i zrozumienie tej koncepcji jest podstawą do zagłębienia się w Ajurwedę.

Ajurweda mnie fascynuje, urzeka swoją kompletnością, spójnością, holistycznym spojrzeniem na nasze zwykłe codzienne życie. Ta wiedza  stała się integralną częścią mojej codzienności. Czerpię z niej wielkie korzyści; tak wielkie, że doszłam do wniosku, iż nie powinnam tej wiedzy zatrzymywać dla siebie, lecz dzielić się nią na blogu a także oferując wsparcie w ramach konsultacji ajurwedyjskich. I zajmując się masażami ajurwedyjskimi.