Czas czytania – 3 minuty
Twoje emocje i stan fizyczny są ze sobą ściśle powiązane. Z pewnością dostrzegasz, że np. gdy się zezłościsz robi ci się ciepło, gdy jesteś podekscytowana, pojawiają się „motyle w brzuchu”, a gdy jesteś smutna – czujesz ten ciężar w całym Twoim ciele.
Jeżeli przyjrzeć się temu głębiej, okazuje się, że poszczególne narządy mogą reagować na Twoje stany emocjonalne. Co oznacza, że leczenie chorych nerek czy jelit nie może opierać się tylko na lekach, ziołach czy dietach terapeutycznych. Do odzyskania zdrowia konieczne jest również zaopiekowanie się emocjami.
Dam ci kilka wskazówek, na które emocje warto abyś zwróciła uwagę, aby mieć jakiś punkt wyjścia do pracy na tym poziomie.
Płuca
Dysfunkcje w obrębie płuc mogą być związane z takimi emocjami jak głęboki smutek, żal np. po stracie, żałoba. Takie emocje w ciele odczuwalne są jako ciężar, jako coś, co przygniata i zatrzymuje, unieruchamia. Wg ajurwedy klatka piersiowa jest związana z dosza kapha – energią ziemi i wody, więc zaburzenie w tym obszarze jest związane z zaburzeniem tej doszy. A to objawia się ogólnoustrojowo, w całym organizmie – uczuciem ociężałości, nabieraniem zbędnych kilogramów i innymi nadmiarami czy przyrostami w ciele (np. guzki, torbiele), zastojem limfatycznym.
Serce
Ten narząd położony jest w obszarze dominacji doszy kapha, więc gdy rozmawiamy o dysfuncjach, również będą kojarzyć się z ciężkością i ciężarem emocjonalnym. Chodzi tu zwłaszcza o nadmierne przywiązanie. Bo w miłości, jak we wszystkim w życiu, potrzebna jest równowaga.
Wątroba i woreczek żółciowy
Te narządy bardzo obciążają takie emocje jak irytacja, złość, frustracja oraz inne „ogniste” emocje. Mam podejrzenie, że obciążają one wątrobę równie gwałtownie jak alkohol. Związane są z zaburzeniem doszy pitta, czyli energii ognia w organizmie, co oczywiście ma też inne konsekwencje, przede wszystkim w postaci różnorodnych stanów zapalnych. Bardzo często objawia się to nadwrażliwością żołądka.
Na woreczek żółciowy ponadto szczególnie wpływa brak zaufania, spowodowany tym, że ktoś w przeszłości Cię zawiódł, nadużył Twojego zaufania.
Ale generalnie brak zaufania często wiąże się z nadmierną potrzebą kontroli, która może wynikać z lęku.
Nerki
Ten narząd zazwyczaj jest siedliskiem wstydu i poczucia winy, zakorzenionego w dzieciństwie. Bardzo często prowadzi to również do problemów z pęcherzem i układem moczowym. Stąd mogą wynikać również bóle dolnych pleców.
Jelita
Tu kumuluje się niepokój. Może on wiązać się nie tylko ze stresem wynikającym z trudnej sytuacji (ucisk w dolnym brzuchu), ale również z ekscytacją (słynne „motyle w brzuchu”). Tak czy siak, pojawia się jakiś rodzaj zamieszania i chaosu w jelitach, skutkujący ich dysfunkcjami, na czele z problemami z perystaltyką i wypróżnianiem oraz przyswajaniem składników odżywczych z jedzenia. Emocje takie jak niepokój, wstyd, poczucie winy, lęk związane są wg ajurwedy z zaburzeniem doszy vata – energii wiatru (przestrzeni i powietrza).
Śledziona
Jeżeli chowasz urazę do kogoś, w Twoim ciele konteneruje ją i przechowuje właśnie śledziona. Dysfunkcje tego narządu mogą również wskazywać na tendencje autodestrukcyjne.
Czy widzisz teraz, jak emocje kształtują Twoje ciało? Zacznij je zauważać, rozumieć i wspierać. A to będzie miało wpływ na Twoje zdrowie fizyczne.