fbpx

Tylko trzy składniki, maksymalnie łatwe w przygotowaniu, przyjemne w użytkowaniu, a co najważniejsze – skuteczne i bezpieczne dla skóry.

Jakiś czas temu na Facebooku odbyła się transmisja na żywo, podczas której omawiałam najlepszy sposób na skuteczne oczyszczanie skóry twarzy. Sposób o tyle fajny, że po pierwsze zupełnie bez użycia kosmetyków drogeryjnych, a po drugie minimalistyczny – nie wymaga dużego nakładu sił i środków. Trzy proste, tanie składniki, zmieszane na bieżąco w kilkanaście sekund, użyte od razu na skórę.  Efekt? Dobrze oczyszczona, ale nie przesuszona skóra twarzy. Zaciekawiona? Obejrzyj zapis tego spotkania, w wersji nieco skróconej, aby była przyjaźniejsza w oglądaniu.

Czego potrzebujesz:

  • mąka z ciecierzycy – musi być drobno mielona, z łusknej ciecierzycy, jest to tzw. mąka besan
  • kurkuma

Ze składników powyżej przygotuj pastę: zmieszaj 1 łyżeczkę mąki ze szczyptą kurkumy i około 1 łyżeczką wody różanej/hydrolatu różanego. Jest to porcja mniej więcej na dwa mycia.

Warto przygotować większą porcję sypkich składników w jakimś większym pojemniku, mieć pod ręką w łazience i dodawać hydrolatu czy wody różanej na bieżąco. A gdy naprawdę nie masz zupełnie czasu lub ochoty na mieszanie, możesz przygotować wersję ultra minimalistyczną, czyli po prostu odsypać trochę proszku mączno – kurkumowego na wilgotną dłoń, zwilżyć dodatkowo zwykłą wodą z kranu i umyć twarz.

Pasta z mąki z ciecierzycy i kurkumy świetnie nadaje się do mycia twarzy, ponieważ nie przesusza skóry, nie odziera jej z ochronnej warstwy lipidowej, jak czynią to żele do mycia i inne kosmetyki upakowane detergentami. Dzięki temu nie musisz stosować toników regulujących ph skóry, które zmienia się po myciu detergentami i powoduje, że nasza skóra staje się bardziej wrażliwa i w mniejszym stopniu wchłania składniki odżywcze. Skóra jest po prostu bardziej zbalansowana gdy myjemy ją z rozwagą.