Co zjeść na śniadanie, gdy chcemy aby było ciepłe, a znudziła nam się jaglanka i owsianka? Ja wówczas jadam jajka. Na ciepło i pożywnie. Ale nie jest to taka zwykła, prozaiczna jajecznica z cebulką…
Dlaczego ciepłe śniadanie?
Ajurweda zaleca ciepłe śniadania, aby łagodnie obudzić i pobudzić metabolizm po nocnym poście. Sprawny metabolizm, zarówno trawienie, przyswajanie jak i wydalanie, jest kluczem do zdrowia. Zimne i suche jedzenie nie sprzyja sprawnemu metabolizmowi. Natomiast wspiera go pożywienie ugotowane, podane na ciepło. Gotowanie jest tak naprawę pierwszym etapem trawienia.
Ciepłe posiłki powinniśmy jeść nie tylko zimą i wtedy gdy jest chłodno, ale również latem, ponieważ o tej porze roku nasz metabolizm, nasz ogień trawienny jest słabszy, aby nie rozgrzewać nas zanadto od środka przy i tak już wysokich temperaturach na zewnątrz.
Ciepłe posiłki szczególnie wskazane są dla osób, które mają osłabiony metabolizm, problemy z nadwagą, zaparcia, uczucie wychłodzenia, zimne stopy i dłonie, problemy ze snem, z pamięcią i koncentracją, problemy ze stawami, układem hormonalnym, cierpią na depresję i inne choroby systemu nerwowego. Ciepło bowiem balansuje doszę vata, która jest przyczyną wymienionych zaburzeń.
Oczywiście, jaglanka z różnymi dodatkami (na słodko, na słono), płatki owsiane, jęczmienne, ryżowe, itp. są klasykiem ciepłych śniadań. Ale powiedzmy sobie szczerze, że czasami już mamy ich dość, i życzymy sobie jakiejś odmiany. Ja sięgam wtedy po jajka. I są to zawsze jajka sadzone w różnego rodzaju warzywach.
Jak przygotować jajka sadzone z warzywami?
To bardzo proste danie: rozgrzewamy na patelni masło klarowane, podduszamy na nim pod przykryciem porcję pokrojonych warzyw z solą i mielonym kuminem i/lub mieloną kolendrą, gdy już warzywa zmiękną, wbijamy jajka, dodajemy jeszcze trochę soli i pieprzu i smażymy przez kilka kolejnych minut, nie mieszając. Żółtko powinno być płynne, wtedy jajka łatwiej strawimy, a poza tym są smaczniejsze. Gdy jajka są gotowe posypujemy je posiekaną natką pietruszki lub zieloną kolendrą.
Podawać możemy np. z dodatkiem komosy ryżowej.
A jakie warzywa?
Różne 🙂 poeksperymentuj, zwłaszcza z tymi warzywami, których do tej pory nie próbowałaś gotować, np. rzodkiewka – jest naprawdę pyszna 🙂
Tu musisz jednak pamiętać, że jedną z podstawowych zasad zdrowego odżywiania według Ajurwedy jest sezonowość, czyli spożywanie tego, co w danym czasie oferuje nam Natura. Dotyczy to zwłaszcza warzyw i owoców. Aby łatwiej było Tobie się w tym zorientować, pobierz kalendarz sezonowości warzyw i owoców.
Moje najulubieńsze wersje tego dania:
- wiosną: cebula dymka, szparagi plus rzodkiewka
- latem: pomidory, papryka, cebula i czosnek – czyli szakszuka. Wówczas jednak dodaję dużo więcej kuminu oraz papryki w proszku, ponieważ psiankowate warzywa są niełatwe do strawienia
- jesienią i zimą: brukselka, marchewka, ziemniaki lub batat
To taki rodzaj omletu ?
tak 😀 ale trochę łatwiejszy, wersja minimal, lubię oszczędzać energię życiową 😉 poza tym płynne żółtko, gdy się rozleje na warzywka, jest pycha 🙂
Witam,
Czy do balansowania kaphy taki omlecik z warzywami na śniadanie tez będzie mile widziany? ? akurat śniadania jem w pracy, zazwyczaj ok. 8:00 jednak chcę zdecydować się na ułożenie planu posiłków pod kaphę.
Z zaburzeniem kaphy borykam się od wczesnego dzieciństwa, tendencja do zaśluzowania organizmu jest bardzo duża. Coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że właśnie ta dosza u mnie dominuje.
tak, warzywa i jajka będą ok na śniadanie
Dzięki Ewa za podpowiedzi, ja cały czas mam problem z gotowaniem,więc tym bardziej wielkie dzięki 🙂
Cieszę się, że pomogłam 🙂 szczerze mówiąc też mam problem z gotowaniem 😉 jak i większość moich klientek 🙂 dlatego poszukuję i staram się optymalizować 😉 pozdrawiam!
Ewa ty powinnas ksiazke wydac z prostymi przepisami podzielons na pory roku bo jak kazdej z nas mobilizacja w kuchni to problem ?
oj, książek o ajurgotowaniu trochę już jest, a ze mnie kucharka średnia, więc nie podejmę wyzwania 😉 ale cóż, gotuję z miłości do siebie – z chęci zasilenia swojego organizmu dobrym pożywieniem. Takie nastawienie wiele ułatwia, szczerze polecam 🙂
wspaniale propozycje! kocham szakszuke w roznych formach, dzieki za przypomnienie 🙂
🙂 o tak, sama idea łączenia warzyw z jajkiem na ciepło też mi się podoba. Ale klasyczna szakszuka – na pomidorach – no cóż… Ajurweda do pomidorów podchodzi bardzo ostrożnie, są zakwaszające (podnoszą pittę), osoby z dominującą lub zaburzoną vatą również powinny je spożywać tylko w ograniczonych ilościach, zwłaszcza przy problemach ze stawami
Bardzo pyszne śniadanie. Dziękuję za ten pomysł i i chciałabym poprosić o więcej ciepłych, śniadaniowych inspiracji.
Martyna
zapraszam Cię zatem do obserwowania mnie na Instagramie, tam w relacjach często pokazuję to co jem 🙂