fbpx

Co zjeść na śniadanie, gdy chcemy aby było ciepłe, a znudziła nam się jaglanka i owsianka? Ja wówczas jadam jajka. Na ciepło i pożywnie. Ale nie jest to taka zwykła, prozaiczna jajecznica z cebulką…

Dlaczego ciepłe śniadanie?

Ajurweda zaleca ciepłe śniadania, aby łagodnie obudzić i pobudzić metabolizm po nocnym poście. Sprawny metabolizm, zarówno trawienie, przyswajanie jak i wydalanie, jest kluczem do zdrowia. Zimne i suche jedzenie nie sprzyja sprawnemu metabolizmowi. Natomiast wspiera go pożywienie ugotowane, podane na ciepło. Gotowanie jest tak naprawę pierwszym etapem trawienia.

Ciepłe posiłki powinniśmy jeść nie tylko zimą i wtedy gdy jest chłodno, ale również latem, ponieważ o tej porze roku nasz metabolizm, nasz ogień trawienny jest słabszy, aby nie rozgrzewać nas zanadto od środka przy i tak już wysokich temperaturach na zewnątrz.

Ciepłe posiłki szczególnie wskazane są dla osób, które mają osłabiony metabolizm, problemy z nadwagą, zaparcia, uczucie wychłodzenia, zimne stopy i dłonie, problemy ze snem, z pamięcią i koncentracją, problemy ze stawami, układem hormonalnym, cierpią na depresję i inne choroby systemu nerwowego. Ciepło bowiem balansuje doszę vata, która jest przyczyną wymienionych zaburzeń.

Oczywiście, jaglanka z różnymi dodatkami (na słodko, na słono), płatki owsiane, jęczmienne, ryżowe, itp. są klasykiem ciepłych śniadań.  Ale powiedzmy sobie szczerze, że czasami już mamy ich dość, i życzymy sobie jakiejś odmiany. Ja sięgam wtedy po jajka. I są to zawsze jajka sadzone w różnego rodzaju warzywach.

Jak przygotować jajka sadzone z warzywami?

To bardzo proste danie:  rozgrzewamy na patelni masło klarowane, podduszamy na nim pod przykryciem porcję pokrojonych warzyw z solą i mielonym kuminem i/lub mieloną kolendrą, gdy już warzywa zmiękną, wbijamy jajka, dodajemy jeszcze trochę soli i pieprzu i smażymy przez kilka kolejnych minut, nie mieszając. Żółtko powinno być płynne, wtedy jajka łatwiej strawimy, a poza tym są smaczniejsze. Gdy jajka są gotowe posypujemy je posiekaną natką pietruszki lub zieloną kolendrą.

Podawać możemy np. z dodatkiem komosy ryżowej.

A jakie warzywa?

Różne 🙂 poeksperymentuj, zwłaszcza z tymi warzywami, których do tej pory nie próbowałaś gotować, np. rzodkiewka – jest naprawdę pyszna 🙂

Tu musisz jednak pamiętać, że jedną z podstawowych zasad zdrowego odżywiania według Ajurwedy jest sezonowość, czyli spożywanie tego, co w danym czasie oferuje nam Natura. Dotyczy to zwłaszcza warzyw i owoców. Aby łatwiej było Tobie się w tym zorientować, pobierz kalendarz sezonowości warzyw i owoców.

Moje najulubieńsze wersje tego dania:

  • wiosną: cebula dymka, szparagi plus rzodkiewka
  • latem: pomidory, papryka, cebula i czosnek – czyli szakszuka. Wówczas jednak dodaję dużo więcej kuminu oraz papryki w proszku, ponieważ psiankowate warzywa są niełatwe do strawienia
  • jesienią i zimą: brukselka, marchewka, ziemniaki lub batat