fbpx

Ajurweda generalnie poleca pielęgnację całego ciała olejami. Dotyczy to również włosów. Przy czym pamiętaj, że włos jest martwy i nie wchłonie żadnych składników odżywczych. Jeżeli nakładasz olej na włosy, jedynie go wygładzasz, natłuszczasz i nabłyszczasz i poprawiasz jego wygląd – na chwilę. Ale jeśli chcesz włosy odżywić, musisz zająć się skórą głowy, bo z niej wyrasta włos. I to właśnie na skórę głowy, nie bezpośrednio na włosy, nakładamy oleje. Oczywiście, stosowny olej należy wmasować w skórę głowy, dość energicznymi ruchami, tak aby mocno pobudzić skórę głowy.

Może to być czysty olej sezamowy lub kokosowy (jeśli jest lato lub jeśli masz w sobie dużo doszy pitta).

Olej możesz również wzbogacić ziołami, czyli przygotować olej ziołowy. Ajurwedyjska metoda przygotowywania takiego oleju jest nieco czasochłonna, ale możesz też spróbować metody uproszczonej.

Olej do pielęgnacji włosów – receptura:

  • 1/2 szklanki oleju kokosowego
  • 2 łyżki wody różanej
  • 1/2 szklanki suszonych płatków kwiatów lub ziela, np. płatki róż, hibiskus, nagietek, jaśmin, bhringaraj

Podgrzej olej w garnku, dodaj wszystkie składniki, podgrzewaj przez około 3 minuty na wolnym ogniu. Zdejmij z ognia, odstaw na około dobę, pozwalając olejowi wysycić się składnikami aktywnymi ziół. Następnie podgrzej raz jeszcze, odcedź i przelej do docelowego pojemnika.

Zerknij do video, w którym pokazuję jak to wygląda:

Co prawda uzyskany w ten sposób olej nie będzie aż tak esencjonalny i wysycony składnikami aktywnymi ziół jak być powinien, ale jego przygotowanie zajmuje niewiele czasu.

Możesz również zastosować olej imbirowy.

Olej imbirowy – receptura

  • sok wyciśnięty z 1 łyżeczki startego świeżego imbiru
  • 4 łyżki oleju sezamowego

Mieszamy sok imbirowy z olejem sezamowym, wmasowujemy w skórę głowy.

Imbir bardzo stymuluje ukrwienie skóry głowy, stymuluje porost włosów, jest więc wskazany przy wypadaniu włosów, ale także przy łupieżu. Jednak należy zachować ostrożność, ponieważ może podrażnić skórę głowy.

Możesz oczywiście skorzystać z gotowych ajurwedyjskich olejów ziołowych: