fbpx

Różnego rodzaju fasolki, groch, soczewica, ciecierzyca, bób, soja są bogatym źródłem białka, alternatywnym dla mięsa, ryb, jajek i nabiału. Jednak nie zawsze dobrze się czujemy po ich zjedzeniu. Jak temu zaradzić?

Rośliny strączkowe – te jadalne (bo są jeszcze pastewne – na paszę lub dla gleby) – są drugim po zbożach najważniejszym dla ludzi źródłem pożywienia roślinnego.

Głównie dlatego, że są bogatym źródłem białka. Alternatywnym dla mięsa, ryb, jajek i nabiału.

A skoro tak, to dlaczego nie porzucić mięsa i zacząć jeść rośliny? Będzie przecież zdrowej i etycznie.

No cóż, nie do końca…

O kwestiach etycznych tu nie będę dyskutować. Natomiast skupię się na fizyczności i na zdrowiu.

Białko roślinne trawi się inaczej niż zwierzęce, jest trudniej przyswajalne. A jak już zapewne wiesz, nie jesteś tym co jesz, lecz tym, co zdołasz przyswoić z pożywienia. Jeżeli Twój układ pokarmowy niezbyt dobrze funkcjonuje i np. miewasz tendencję do zaparć i wzdęć, będzie mieć tym większy problem z trawieniem strączków. Białko w nich zawarte przyswoi się w niewielkiej ilości, niewystarczającej aby Twoja dieta była odpowiednio skompilowana, jeśli wybierzesz strączki jako jedyne lub główne źródło białka. Sprawy nie ułatwia fakt, że strączki zawierają sporo błonnika, który bywa “mieczem obosiecznym” – może ułatwiać wypróżnienia, ale może też zadziałać zupełnie odwrotnie, jeśli jest w nadmiarze.

Zazwyczaj spożywamy nasiona strączków, wyjątek to fasolka szparagowa i groszek cukrowy, które jemy w całości, ze strąkami, jak warzywa. Niestety, życia nie ułatwia nam fakt, że nasiona sprzedawane są suszone, więc są twarde i wymagają w związku z tym odpowiedniej obróbki.

Jak więc postępować ze strączkami, aby korzystać z ich dobrodziejstw, a jednocześnie ustrzec się przed nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego?

  • namocz zanim ugotujesz: przepłucz, zalej wodą, odstaw na 20 minut, następnie odlej wodę, zalej wodą jeszcze raz i zostaw na noc
  • odpowiednio je przyprawiaj: do gotowania używaj nie tylko soli, lecz również takich przypraw jak kurkuma, asafetyda, kumin, czarny pieprz, imbir
  • wybieraj drobniejsze niż większe: im drobniejszy strączek tym lżej strawny; najlżej strawnym strączkiem jest fasola mung, zwłaszcza jeśli jest obrana, w połówkach (mung dal)
  • możesz je skiełkować i po tym ugotować
  • po ugotowaniu dodaj masła klarowanego – dodatek masła sprawi, że jelita lepiej je przyjmą (strączki są ubogie w tłuszcz)
  • fermentowane strączki są łatwiej strawne, np. tempeh
  • aby ugotowały się szybciej, możesz użyć szybkowaru lub dodać trochę sody oczyszczonej

Jeżeli te sposoby nie wystarczają, aby Twój układ pokarmowy dobrze przyjmował strączki, powoli przyzwyczajaj do nich organizm. Zacznij od lekkiej, mocno rozwodnionej zupy z mung dal, a następnie stopniowo, niespiesznie, wprowadzaj więcej strączków do swojej diety.