fbpx

W jaki sposób to, co dzieje się z Twoimi jelitami wpływa na Twoje hormony, i co na to Ajurweda

Jelita kojarzą nam się przede wszystkim z „brudną robotą, czyli z wydalaniem zbędnych lub ubocznych produktów przemiany materii i innych procesów zachodzących w organizmie.  Jeżeli nie są one na bieżąco eliminowane na zewnątrz, dochodzi do ich ponownego wchłonięcia do organizmu, traktowane są oczywiście przezeń jako toksyny, którymi musi zająć się wątroba, aby je zneutralizować. A wszak wątroba to bardzo ważny narząd dla naszych hormonów. Obciążona dodatkowymi toksynami ze względu na niewydolne jelita, nie będzie mogła poświęcić tyle uwagi Twoim hormonom, ile powinna.

Sprawne wydalanie ma ponadto znaczenie wprost jeżeli chodzi o estrogeny. Te hormony powinny opuścić organizm, gdy już są zbędne, czyli po owulacji. Dzieje się to właśnie przez jelita, do których trafiają estrogeny zmetabolizowane, rozłożone wcześniej przez wątrobę.  W Twoich jelitach zamieszkują bakterie odpowiedzialne za usuwanie nadmiaru estrogenów. Ta część mikroflory bakteryjnej ma nawet swoją nazwę – jest to tzw. estrobolom. Jeżeli nie ma on w jelitach sprzyjającego środowiska, nie jest w stanie pozbyć się estrogenów, więc te wchłaniają się ponownie do krwi, i powodują tzw. dominację estrogenową, czyli kumulację estrogenów w ciele. A to może skutkować problemami z cyklem menstruacyjnym, obfitymi miesiączkami, wszelkiego rodzaj cystami/torbielami/guzkami na jajnikach/w piersiach/tarczycy,  polipami/mięśniakami na macicy, celulitem, PMS, a nawet prowadzić do poważnych chorób typu estrogenozależne nowotwory piersi, jajników czy endometrioza.

Jelita są także odpowiedzialne za przyswajanie składników odżywczych z pożywienia. Jeżeli nie funkcjonują sprawnie – nawet jeżeli Twoja dieta będzie zdrowa i urozmaicona – Twoje ciało nie będzie odpowiednio odżywione i będzie ci brakować energii. Również narządy odpowiedzialne za produkcję hormonów nie będą w stanie działać prawidłowo. I nie uzupełnisz niedoborów suplementacją w tabletkach, bo będzie to przypominało nalewanie wody do podziurawionego wiadra…

jelita a hormony
jeli

Jak zadbać o jelita?

Oto kilka prostych ajurwedyjskich tipów:

  • gotowane, ciepłe posiłki – łatwiejsze do strawienia i przyswojenia niż np. surowe warzywa w sałatkach
  • posiłki o regularnych porach – regularność sprzyja metabolizmowi
  • rosół – tak, jelita go kochają!
  • zdrowe tłuszcze w diecie – preferowane masło klarowane, które zawiera kwas masłowy, niezbędny dla mikrobiomu
  • wskazany błonnik w diecie – preferowane jest siemię lniane, które ma dwa rodzaje błonnika – rozpuszczalny i nierozpuszczalny w wodzie; ponadto siemię lniane jest dobrym źródłem fitoestrogenów
  • triphala – ajurwedyjski suplement wskazany zwłaszcza przy zaparciach

I przyglądaj się na bieżąco temu, co wylatuje z jelit – Twoje wypróżnienia są świetnym markerem stanu organizmu…