fbpx

Udvartana to masaż ajurwedyjski, czyli masaż stosowany terapeutycznie w Ajurwedzie. Dowiedz się więcej na jego temat, zapoznaj się z jego zaletami…

Masaż udvartana to jeden z masaży stosowanych w Ajurwedzie. 

Ajurweda to tradycyjny hinduski system medyczny, starożytna medycyna ludowa wywodząca się z Indii, licząca sobie już ponad 5 tysięcy lat. 

Masaż udvartana, w niektórych regionach Indii zwany udvarthanam,  polega na nacieraniu ciała specjalną mieszanką sproszkowanych ziół. Jest to, podobnie jak shirodhara, terapia absolutnie unikalna dla Ajurwedy. Nie znam innego systemu medycznego, który posługiwałby się taką formą masażu.

masaż udvartana

Na czym polega udvartana?

Masaż ten może mieć dwie formy: z użyciem oleju do masażu lub zupełnie na sucho – bez oleju. Jest masażem dynamicznym i intensywnym, dającym bardzo ciekawe odczucia na skórze. Przypomina peeling mechaniczny, i rzeczywiście skóra jest po nim gładka, miękka, przyjemna w dotyku, odświeżona. A jednocześnie – ponieważ jest to masaż, a nie zabieg kosmetyczny –  czujesz się po niej doskonale zrelaksowana i odprężona. Jest jeszcze jeden ciekawy aspekt tego zabiegu – udvartana bardzo pobudza skórę. A ponieważ o skórze mawia się, że jest naszą drugą wątrobą, możemy uzyskać efekt detoksu, czyli poprzez skórę pozbyć się toksyn z organizmu. Zwłaszcza, jeśli po zabiegu skorzystasz z sauny lub weźmiesz gorącą kąpiel i będziesz pić dużo ciepłej wody. Tak – ciepłej, i bez dodatków, bowiem wg Ajurwedy właśnie ciepła woda sprzyja jelitom, trawieniu i wypłukuje toksyny z organizmu.

Kiedy stosujemy udvartana?

Ajurweda poleca udvartana przede wszystkim przy kuracjach odchudzających, gdy chcemy walczyć z nadwagą, otyłością, bowiem stymuluje metabolizm. Stosowana jest przy skłonności do zatrzymywania wody w organizmie, do cellulitu, a także gdy jesteśmy ospali, ociężali, mamy tendencje do zbyt długiego snu. Taki zabieg sprawdza się również, gdy walczymy z wysokim cholesterolem lub cukrzycą. Udvartana poprawia także kondycję skóry, zwłaszcza gdy ma skłonność do przetłuszczania. Można ją również stosować przy chorobach skóry typu łuszczyca.

Przeciwskazania

Nie stosuje się udvartana w następujących problemach zdrowotnych: osteoporoza, wszelkiego rodzaju stany zapalne, zwłaszcza skóry, wszelkie rany i uszkodzenia skóry, oraz gdy skóra jest bardzo sucha. Takiej terapii nie mogą poddawać się kobiety w ciąży, a także starcy i dzieci.

 

Udvartana to masaż tak nietypowy, że koniecznie trzeba go doświadczyć 🙂 zapraszam Cię do mojego gabinetu – w miejscowości Wołkowyja k. Polańczyka To jedyne miejsce w Bieszczadach i w ogóle w tej części Polski, gdzie możesz sprawdzić, jak działa ten fenomenalny masaż.