W video pokażę Tobie jak samodzielnie przygotować masło klarowane – bez obaw, to bardzo proste 🙂
Ale najpierw omówię, dlaczego Ajurweda tak bardzo ceni masło klarowane – zarówno w kuchni, jak i w leczeniu i terapiach.
Czym jest masło klarowane?
Jak sama nazwa wskazuje jest to:
- masło
- poddane procesowi klarowania
Masło wytwarza się ze śmietany krowiego mleka.
Składa się głównie z tłuszczu, ale zawiera również wodę oraz tzw. nietłuszczowe składniki stałe.
Zazwyczaj kostka masła zawiera:
- 82% tłuszczu,
- 16 % wody
- około 2% nietłuszczowych składnikw stałych ( w tym laktoza, kazeina, białka serwatkowe).
Klarowanie masła polega na jego podgrzaniu w celu wydzielenia czystego tłuszczu.
W tym celu masło poddaje się obróbce termicznej – czyli po prostu się podgrzewa tak długo, aż tłuszcz oddzieli się od reszty składników. W przypadku 1 kostki masła trwa to około 15 minut, gdy klarujemy większą ilość, oczywiście ten czas odpowiednio się wydłuża.
Można kupić gotowe masło klarowane, ale możesz je oczywiście samodzielnie sklarować w domu, jak sama zobaczysz nic prostszego, to w zasadzie robi się samo. Wystarczy tylko być w pobliżu i w odpowiednim momencie wyłączyć kuchenkę.
Czego potrzebujesz do sklarowania masła:
- garnek o grubym dnie
- małe sitko do odcedzania
- kawałek gazy, który położysz na sitko – kupuję w aptece kompresy gazowe o wymiarach 10 na 10 cm, (największy możliwy rozmiar). Nie muszą być jałowe, takie niejałowe można kupić w korzystniejszej cenie niż jałowe, w większych opakowaniach (100 szt.).
- docelowe naczynie, do którego przelejesz gotowe masło
Masła klarowanego nie trzeba przechowywać w lodówce, ale warto trzymać je albo w pojemniku z ciemnego szkła, albo w ciemnym miejscu, np. w szafce. Nie wystawione bezpośrednio na światło słoneczne nie będzie się utleniać i tracić swoich właściwości.
Do czego można wykorzystać masło klarowane?
- do gotowania, smażenia – można usmażyć na nim jajecznicę, wykorzystać do zupy, dodać do owsianki
- na skórę – jeśli nie przeszkadza ci zapach, dla skóry suchej oraz wrażliwej
W Ajurwedzie używa się masła klarowanego nie tylko w kuchni, ale również:
- jako nośnik ziół, tzw. anupana (robi się masło z ziołami), co ułatwia przyswojenie składników aktywnych z ziół,
- do specjalistycznego zabiegu netra tarpana, przy chorobach oczu, a także do codziennego zakrapiania oczu czy nozdrzy,
- przy oczyszczaniu ajurwedyjskim – pija się masło klarowane rano, na czczo, co ułatwia uwolnienie z organizmu toksyn rozpuszczalnych w tłuszczach.
Dlaczego warto włączyć masło klarowane do diety?
- zawiera kwas masłowy – działający jednocześnie jak pro i prebiotyk, jelita go uwielbiają
- tym samym usprawnia trawienie i przyswajanie składników odżywczych
- w rozsądnych dawkach jest dobry w zasadzie dla wszystkich: balansuje vatę i pittę, a spożywany w niedużych ilościach będzie również korzystny dla doszy kapha. Szczególnie poleca się go osobom z dominującą pittą w prakriti lub z pittą zaburzoną w vikriti, czyli osobom z obciążoną, niezbyt sprawną wątrobą i stanami zapalnymi. Jak wiadomo, tłuszcz jest nieodzownym elementem zdrowej, dobrze zbilansowanej diety. Natomiast wątroba, zwłaszcza obciążona, generalnie niezbyt dobrze reaguje na tłuszcz; wyjątkiem jest masło klarowane – na nie wątroba reaguje zazwyczaj dobrze. Jeżeli jest inaczej może to być wskazanie do gruntownego oczyszczania organizmu
- podnosi doszę kapha, czyli tym samym wzmacnia ojas – naszą odporność i witalność
- jest rasayana – działa odmładzająco
- wpływa korzystnie na pamięć i inteligencję
Jak wygląda klarowanie masła możesz zobaczyć w video:
Ewa pięknie dziękuję ? masło robię już od dawna ale z przyjemnością czytam Twoje wpisy ?
Hej Roma, cieszę się, ściskam Cię mocno :-*
Witam. Dlaczego klarowane??? ja wiem woda odparuje ale nie rozumiem czym poza tym różni się od zwykłego masła??? ktoś mi to wreszcie wytłumaczy??
Witaj, spróbuję wytłumaczyć 🙂 otóż, jak wskazałam w tekście, masło generalnie składa się z tłuszczu, oraz dodatkowo z wody i nietłuszczowych składników stałych (w tym laktoza, kazeina, białka serwatkowe). Klarowanie masła polega na oddzielaniu tłuszczu od pozostałych składników. Woda odparowuje a laktoza, kazeina i inne składniki nietłuszczowe osiadają na dnie naczynia, w którym klaruje się masło. Po przecedzeniu pozostaje czysty tłuszcz. Mam nadzieję, że odpowiedziałam na Twoje pytanie w sposób klarowny 😉 jeżeli coś dla Ciebie nadal jest niejasne, pytaj proszę, postaram sie doprecyzować
A ja po niemiłym doświadczeniu z pękniętym od gorącego masła słoikiem wstawiam garnek na kilka minut do zlewu z chłodną wodą , masło się nie przypali i strachu o słoik nie ma 🙂
Dobrych tipow, sprawdzonych patentów i lajfhaków ułatwiających życie nigdy dość 🙂 dzięki, pozdrawiam!
Dziękuję za pełen informacji wpis oraz edukacyjny filmik. Uwielbiam masło klarowane, korzystam z gotowców, bo moje jedyna dotychczas próba zakończyła się stopieniem sitka 😀 . Widziałam na filmiku, że i Ty takiego sitka używałaś, więc widocznie da się. Ale skoro zbierasz wskazówki dla innych, jak ja, początkujących, oto mój tip: metalowe sitko :-). Ja już się w takie zaopatrzyłam, jestem gotowa do drugiego podejścia.
Haha, może faktycznie metalowe bezpieczniejsze, przemyślę, dzięki 🙂
Już po 2 tygodniach odczułam dobroczynne działanie masła klarowanego, używam do wszystkiego, w/g zaleceń :), z tym że , jak coś jest dobre, to samo się dzieje, nie trzeba pamiętać, ale nie wiedziałam, że na skórę też:) to dobra wiadomość. Ja nie cedzę przez sitko, czekam chwilę, aż to białe osiądzie na dnie i tak jest mi wygodnie.
Cieszy mnie bardzo, że masło klarowane ci odpowiada, i że trzymasz się zaleceń 😉 na skórę można, nawet kilka lat temu na moim blogu ukazał się tekst o tzw. Shata dhauta ghrita – to masło klarowane przepłukane w wodzie, o nieco innej konsystencji, używałam go do twarzy jako maseczkę, oto link: https://ewaszydlowska.pl/maslo-z-mleka-krowiego-jako-krem/ Uściski!