fbpx

Mój autorski przepis na serum olejowe z kurkumą, które łagodzi stany zapalne i przyspiesza gojenie w przypadku trądziku hormonalnego.

Trądzik hormonalny u dojrzałych kobiet to temat dość zawiły i mam nadzieję, że nikt nie sądzi, że można ten problem załatwić ot tak, po prostu nakładając coś na twarz. O przyczynach i o tym, jak sobie z takim trądzikiem radzić szerzej napiszę wkrótce. Tym bardziej, że jest to temat, który mnie dotyczy, więc chętnie podzielę się moimi doświadczeniami.

Ale właściwa pielęgnacja skóry też jest ważna, ponieważ dzięki niej zmiany trądzikowe po prostu szybciej się goją i znikają. Dlatego opracowałam dla siebie kiedyś serum, którego recepturą dzisiaj dzielę się z Tobą.

Przepis na serum olejowe z kurkumą

  • 10 ml oleju z pestek dzikiej róży
  • 5 ml oleju z rokitnika
  • 10 ml oleju kurkumowego – nie jest to olejek eteryczny kurkumowy, lecz macerat olejowy z kłącza kurkumy. A kurkuma wiadomo – jest najlepszym naturalnym antybiotykiem, działa przeciwzapalnie, polecana przez Ajurwedę przy chorobach skóry, stosowana też często w różnego rodzaju maseczkach poprawiających wygląd skóry. Oczywiście, należy ją również stosować wewnętrznie  
  • 10 kropli olejku eterycznego lawendowego – powszechnie dostępny, antyseptyczny, przyspiesza gojenie podrażnień skóry, polecany przy trądziku i wszelkiego rodzaju stanach zapalnych skóry, dermatozach, egzemach
  • 1 kapsułka witaminy E

Jak zrobić?

5 ml to 1 łyżka stołowa

Wymieszaj porządnie wszystkie składniki, przelej do butelki, z której wygodnie będzie aplikować na krople, najlepsza będzie buteleczka z pipetką. Odstaw mieszankę na 2-3 doby, po tym czasie będzie gotowa do użycia.

Jak używać?

Codziennie wieczorem używaj 3 krople serum, zmieszanej z wodą różaną/hydrolatem różanym, metodą, o której wspomniałam w tym wpisie

Serum nie nakładaj bezpośrednio pod oczy i na powieki, aby nie ryzykować podrażnienia oczu.

Oczywiście nie każdej skórze takie serum będzie odpowiadać. Dobrze na nie reaguje skóra pitta – wrażliwa, skłonna do podrażnień, wyprysków, przebarwień. Natomiast może nie sprawdzić się, gdy skóra jest typu pitta-kapha lub kapha-pitta, więc grubsza i naturalnie bardziej nawilżona, mająca skłonności do przetłuszczania się.