Dlaczego powinnaś zainteresować się aloesem i co powinnaś o nim wiedzieć…
Aloes – roślina o wszechstronnych właściwościach.
Aloes to jedna z najbardziej znanych na świecie roślin leczniczych. Wiele mówi się i pisze o jego właściwościach i korzystnym działaniu przy tego typu problemach ze zdrowiem jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, wrzody żołądka czy dwunastnicy, hemoroidy, bóle reumatycznych stawów, choroby nerek, oczu, wątroby czy cukrzyca.
Nie można też pominąć dobroczynnego wpływu aloesu na skórę. Stosuje się go przy oparzeniu, owrzodzeniach, różnego rodzaju wysypkach, odleżynach, czy ukąszeniu przez owady i zwierzęta.
Aloes świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry, zwłaszcza gdy jest ona przesuszona lub podrażniona. Soku z aloesu możesz użyć jako toniku albo bazy do nawilżania twarzy (zamiast wody różanej), dodawać go do maseczek, również w postaci żelu. Zdarza mi się też po prostu uciąć liść aloesu i w skórę wetrzeć miąższ. Ostatnio zrobiłam tak, gdy po kilkugodzinnej ekspozycji twarzy na mróz, wiatr i zacinający śnieg, bez żadnej ochrony, wieczorem poczułam, że moja skóra jest podrażniona i potrzebuje dużej dawki nawilżenia i ukojenia.
Ajurwedyjskie spojrzenie na aloes
Ajurweda oczywiście zaleca aloes, ale akcentuje jego inne właściwości. Otóż, w sanskrycie aloes zwie się kumari, czyli dziewica. Nazwa zatem sugeruje, że ta roślina zawiera w sobie energię młodej dziewczyny, a zatem jest świetnym ziołowym wsparciem dla kobiet, ich zdrowia. Aloes tonizuje kobiecy układ rozrodczy, zwłaszcza macicę. Pomaga również balansować kobiece hormony. Dzieje się tak dlatego, że zawiera fitohormony (hormony roślinne), a dokładniej fitosterole: beta sitosterol i kampesterol. Fitosterole są prekursorami produkcji estrogenu i androgenów. Badania naukowe wskazują, że aloes wpływa na poziom estrogenu oraz obniża poziom androgenów.
Według Ajurwedy aloes stymuluje wzrost pęcherzyków jajnikowych oraz wpływa na owulację – pomaga w uwolnieniu komórki jajowej w odpowiednim momencie cyklu menstruacyjnego.
Ponadto reguluje cykl menstruacyjny i można go stosować przy bólach menstruacyjnych lub zbyt obfitych miesiączkach.
Jak stosować?
Możesz w postaci soku.
Zacznij od 1 łyżki soku z aloesu na szklankę wody dwa razy dziennie. Stopniowo możesz zwiększać ilość do 4 łyżek dwa razy dziennie, ale obserwuj swój organizm. Jeżeli zauważysz, że Twoje wypróżnienia stają się luźniejsze, to znak, że bierzesz zbyt dużą dawkę aloesu.
Sok z aloesu pij pomiędzy miesiączkami – zacznij ostatniego dnia miesiączki, pij przez resztę cyklu, a pierwszego dnia miesiączki odstaw (podobnie jak się to robi z tabletkami antykoncepcyjnymi).
Aloes jest również pomocny przy uderzeniach gorąca związanych z menopauzą. Wówczas pij sok na wieczór, ze szczyptą kurkumy.
Zwróć uwagę na to, aby sok był z jak najmniejszą ilością dodatków chemicznych i konserwantów. Wiadomo, musi być czymś zakonserwowany, ale wcale nie musi to być mocny konserwant. Wystarczy witamina C/kwas askorbinowy, jednak taki sok po otwarciu przechowuj w lodówce
Oczywiście, aloes potraktuj jako suplement, może Cię wesprzeć, ale nie zastąpi odpowiednio zbilansowanej diety i zrównoważonego stylu życia.
Lecę po aloes:) Dzięki!
🙂 koniecznie! pozdrawiam Cię!
Jak przygotować sok z aloesu, do spożycia?
Szczerze mówiąc nie zastanawiam się nad tym, bo szkoda mi mojego aloesu. Nie mam go na tyle, żeby używać do regularnego picia. Wolę kupić gotowy sok, zwracając oczywiście uwagę na jego skład
Jakiej firmy aloes Pani poleca? Czytałam, że aloes pomaga na bóle miesiaczkowe dlatego chcę spróbować go stosować stąd moje pytanie, który aloes na rynku wydaje się Pani godny polecenia;)
Nie polecam żadnej konkretnej firmy, polecam zwrócić uwagę na skład – unikać niepotrzebnych sztucznych dodatków i konserwantów (napisałam to w tekście). A z własnego doświadczenia wiem, że aby poradzić sobie z bolesnymi miesiączkami, nie wystarczą zioła. Konieczna jest zmiana diety, stylu życia oraz uchwycenie bardziej subtelnych aspektów psychosomatycznych. Zmiana na poziomie mentalnym i w podejściu do siebie, miłości do siebie i samoakceptacji. Różne są tu metody, nie zaszkodzi np. przyjrzeć się drugiej czakrze. Powodzenia i pozdrawiam!
Witam! Ja kupuje cały duży liść aloesu,rozcinam ,wcieram w skóre całego ciała i włosy,jem również go po małym kawalku,czy nie ma na to przeciwwskazań? Słyszałam ,że należy miąższ wypłukać z żółtej wydzieliny.
Dziękuje za odpowiedź
super 🙂 nie słyszałam o przeciwskazaniach, ani też o wypłukiwaniu
Pani Ewo,
jestem ogromnie wdzięczna, że dzieli się Pani swoją wiedzą.
Od jakiegoś czasu obserwuję Pani wpisy na fb oraz tutaj na blogu.
Dzięki Pani dowiaduję się ciekawych informacji, które staram się wcielać w życie.
Mam pytanie Odnośnie soku z aloesu.
Posiadam sok z triphala proszę o informację kiedy najlepiej go spożywać ? przed posiłkami czy po ? czy może tak po prostu z przegotowaną wodą bez względu na okoliczności towarzyszące (posiłek).
Pozdrawiam serdecznie
Cieszę się 🙂 co do soku – rozumiem, że chodzi o sok mieszanka aloes + trhiphala? proponowałabym przed posiłkiem, rano przed śniadaniem i wieczorem przed kolacją
Dziękuję za odpowiedź.
Chodzi o sok z aloesu w którym już jest dodana triphala (sok zakupiony w sklepie indyjskim)
Czy musi minąć jakiś określony czas między wypiciem soku a posiłkiem ? czy to minimum 30 minut wystarczy ? (wiem, że ajurweda zaleca to minimum 30 minut między spożyciem wody a posiłkiem)
i jest jeszcze kwestia brania euthyroxu. Obawiam się czy to nie będzie miało żadnego wpływu ? (euthyrox biorę rano ) ?
Liczę na to, że ajurweda oraz styl życia pozwolą mi uwolnić się od tych tabletek.
Z góry Dziękuję pięknie za wszystkie odpowiedzi
około 15-20 minut przed posiłkiem będzie ok. Trudno mi powiedzieć jaki to będzie miało wpływu u Ciebie na przyswajanie Eutyroxu. Sok powinien poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego, zwłaszcza jelit, żołądka i wątroby. Więc docelowo powinien poprawić przyswajanie wszystkiego, w tym hormonów. Ale trudno mi powiedzieć, czy nie będzie to teraz miało wpływu na wchłanianie Eutyroxu teraz. Nie wiem, ile czasu potrzebuje na to Twój organizm, to dość indywidualna kwestia, do obserwacji. Myślę, że wyraźnie poczujesz, jeżeli zacznie się dziać coś nieodpowiedniego
czy aloes jest również dobry dla mężczyzn? jeśli tak to jak oni powinni go pić?
Tak, jest korzystny również dla mężczyzn, dawkowanie podobne
Przy wyborze aloesu do picia należy zwrócić uwagę czy jest on z całego liścia aloesu czy z oczyszczonego miąższu aloesu. Skóra aloesu zawiera szkodliwe dla człowieka substancje np tą żółta wydzielinę czyli aloinę, z której dokładnie trzeba oczyścić liść aloesu. Ponadto w takim kupowanym liściu aloesu nie ma praktycznie żadnych właściwości, bo miąższ aloesu aby był aktywny trzeba po ścięciu ustabilizować, albo szybko spożyć. Dlatego polecam pić czysty i stabilizowany miaż aloesowy. A dlaczego zaleca Pani odstawić picie aloesu podczas miesiączki? Jaki to może mieć wpływ?
tak, zgadza się, dziękuję za uzupełnienie wpisu o te informacje. Sok z całego liścia będzie miał działanie przeczyszczające w związku z jego składem, co można wykorzystać w pewnego rodzaju terapiach. Ale oczywiście trzeba to robić świadomie lub pod nadzorem kogoś, kto się na tym zna. Nie ja zalecam, tylko Ajurweda zaleca odstawić podczas miesiączki, chodzi o regulowanie gospodarki hormonalnej, na którą aloes ma wpływ