fbpx

Ajurwedyjskie zioło ashoka  zwane jest przyjaciółką kobiet oraz drzewem miłości. Sprawdź, w jakich sytuacjach może Cię wesprzeć.

Ziołem ajurwedyjskim najczęściej w Polsce wspominanym, gdy mowa o zdrowiu kobiety, jest shatavari. Tymczasem jest jeszcze niedoceniany aloes oraz zupełnie jakby zapomniana ashoka.

Pod tą nazwą kryją się dwie rośliny – Saraca indica oraz Saraca ashoka, które wg Ajurwedy mają podobne właściwości.

Ashoka to drzewo osiągające wysokość do 10 m. Wyglądem przypomina mango. Rośnie w południowo – wschodniej Azji. W tamtejszej tradycji ashoka uważana jest za symbol miłości, bowiem według wierzeń w kwiaty tego drzewa wciela się bóg miłości Kama. Kwiaty zresztą są niezwykłe – piękne, a w dodatku o ciekawej kolorystyce – początkowo żółte, a gdy w pełni dojrzewają, nabierają koloru czerwonego. Podobno pod ashoką kobiety modlą się o zajście w ciążę.

W ziołolecznictwie ajurwedyjskim wykorzystuje się przede wszystkim korę ashoki, podawaną w postaci sproszkowanej lub w postaci preparatu o nazwie ashokarishta – sfermentowanym odwarze z dodatkiem innych ziół.

Ashoka balansuje doszę pitta i kapha.

Jest wyjątkowo wskazana dla kobiet, ponieważ jest pomocna przy różnego rodzaju problemach i chorobach w obrębie układu rozrodczego i macicy.

Właściwości:

  • tonizuje endometrium
  • wzmacnia mięśnie macicy, i pomaga w bólu
  • wpływa korzystnie na bóle menstruacyjne (dysmenorrhoea)
  • reguluje obfite, nadmierne, zbyt długie krwawienie miesiączkowe (menorrhagia) – i z tego głównie względu zwana przyjaciółką kobiet 🙂 jeżeli miałabym wymienić jedno główne wskazanie dla ashoka to właśnie będzie zbyt obfita miesiączka
  • pomaga, gdy występują upławy, wydzielina z pochwy (leucorrhoea)

Ashoka pomaga utrzymać balans estrogenu do progesteronu. Być może będzie mieć na Ciebie korzystny wpływ, gdy Twoim problemem jest PMS oraz nieregularny cykl menstruacyjny.

Pamiętaj jednak, że branie ziół powinno iść w parze z zadbaniem o właściwy styl życia. Nie może zastąpić odpowiedniej diety, snu o właściwych porach, picia wody, zarządzania stresem – podstaw zdrowia i dobrostanu.