fbpx

Po co ja tu przyszłam?

Eeee, co ja to miałam powiedzieć….

No wiesz, ten, no… cholera, nie pamiętam tego słowa!

Nie jestem w stanie przeczytać jednej strony jakiejkolwiek książki ze zrozumieniem.

Czuję ciężkość i spowolnienie myślenia.

Uczenie się nowych rzeczy przychodzi mi z trudnością.

Generalnie to problemy z pamięcią i koncentracją. Luki w głowie, spowolnione myślenie, “styki nie zwierają” tak szybko jak powinny, mózg działa jakby na wolniejszych obrotach.

Wcześniej wcale tak nie było – mogłam ogarniać kilka rzeczy na raz i wcale się nie gubiłam, wszystko miałam poukładane i dopięte. Nie myliłam dni. Dokładnie pamiętałam o czym z kim rozmawiałam, pamiętałam imiona wszystkich moich klientów, oraz imiona ich żon, dzieci, kotów tudzież psów.

Co się ze mną dzieje?

To tzw. mgła poznawcza (mózgowa), z angielska zwana brain fogg. Towarzyszy ona często problemom z tarczycą, jest też jednym z bardziej powszechnych powikłań po wirusie covid-19.

Według Ajurwedy jest to zaburzenie jednej z subdosz doszy kapha – tzw. tarpaka kapha.

Jest to podtyp doszy kapha (a jest ich pięć; każda z dosz ma pięć subdosz), która ma siedzibę w głowie, i jej głównym zadaniem jest odżywienie mózgu i narządów zmysłów oraz zarządza płynem rdzeniowo – mózgowym . Wszak dosza kapha to energia ziemi i wody. Odgrywa więc ważną rolę w funkcjonowaniu systemu nerwowego, i współpracuje tu z dwiema innymi subdoszami – prana vayu (subdosza vaty) i sadhaka pitta (subdosza pitty). Wygląda to mniej więcej w ten sposób, że sadhaka pitta – zlokalizowana w sercu – odbiera wrażenia i emocje, one są transportowane do mózgu poprzez prana vata, a zapamiętywane i przechowywane w postaci wspomnień przez tarpaka kapha. Stagnacja i mgła poznawcza jest więc efektem zaburzenia tarpaka kapha. Jest ono spowodowane nadmiarem toksyn.

Nasz mózg dysponuje specjalnym systemem oczyszczania się z toksyn. Jest to układ glimfatyczny, zwany tak dlatego, że funkcjonuje podobnie do układu limfatycznego, przy czym funkcję limfy spełnia tu płyn rdzeniowo – mózgowy, którym – jak już wiesz – zarządza dosza kapha.

Układ glimfatyczny najintensywniej pracuje w czasie snu.

I to jest podstawowa odpowiedź na pytanie, co zrobić gdy doskwiera Tobie mgła poznawcza – spać  jak najwięcej!

Czasem jednak toksyn jest na tyle dużo, że sen nie wystarczy.

Warto układ nerwowy wesprzeć na inne sposoby:

  • ziołami z grupy neurotoników, czyli ziół tonizujących i odżywiających układ nerwowy: zwłaszcza polecane jest brahmi, gotu kola, shankpushpi, ewentualnie ashwagandha.
  • dotlenić mózg – pranajamy i ruch na świeżym powietrzu, tym bardziej, że w ogóle ruch balansuje doszę kapha.
  • polecałabym również nasya – zarówno codzienne zakrapianie nosa rano jak i serię konkretnych zabiegów. One nie tylko oczyszczają zatoki i nos, ale generalnie głowę.
  • odpowiednie odżywianie: doszy kapha szkodzi szczególnie zbyt duża ilość cukru i węglowodanów. Służy jej natomiast lżejsza roślinna dieta

Polecane herbaty: