fbpx

Owoce uważane za ważny element zdrowej diety lub za zdrową przekąskę, pełną witamin i minerałów. Jednak czy na pewno? Perspektywa ajurwedyjska skłania do patrzenia na szerokie spektrum oddziaływania owoców na organizm. Czas poznać oba oblicza owoców: korzyści i potencjalne pułapki.

Pozytywny wpływ owoców na zdrowie

  • bogactwo witamin i minerałów: nie da się ukryć – owoce to prawdziwa kopalnia witamin. Witamina C, A, K, różne rodzaje witamin z grupy B i wiele więcej. Twoje ciało na pewno będzie wdzięczne za taką dawkę wsparcia.
  • błonnik:  większość owoców jest bogata w błonnik, który wspomaga układ trawienny
  • antyoksydanty: owoce takie jak jagody, wiśnie czy winogrona są pełne antyoksydantów, które pomagają w walce z wolnymi rodnikami i opóźniają proces starzenia.

Potencjalne negatywy owoców

  • kalorie: niektóre owoce, zwłaszcza te egzotyczne, są kaloryczne. Awokado czy banany to przykłady owoców, które warto spożywać z umiarem, jeżeli obawiasz się przyrostu masy ciała.
  • możliwość wzrostu poziomu kwasowości: owoce cytrusowe, pomimo swoich licznych korzyści, mogą wpływać na poziom kwasowości w organizmie. Dla niektórych osób może to być problematyczne, zwłaszcza jeśli mają do czynienia z chorobami układu pokarmowego.
  • interakcje z lekami: grapefruity i inne cytrusy mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, na przykład statynami czy antybiotykami. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem w tej kwestii.
  • cukier, a konkretnie fruktoza. I ten temat wymaga szerszego omówienia.

Fruktoza – o co chodzi?

Z plusów…

Fruktoza ma niższy indeks glikemiczny w porównaniu do innych cukrów jak glukoza czy sacharoza. Oznacza to, że jej spożycie prowadzi do wolniejszego wzrostu poziomu cukru we krwi, co jest korzystne dla osób, które starają się utrzymać stabilny poziom glukozy.

Z minusów…

Fruktoza jest metabolizowana głównie w wątrobie, gdzie może być przekształcona w tłuszcz. W dużych ilościach może to prowadzić do tzw. niealkoholowego stłuszczenia wątroby i innego rodzaju problemów z tym narządem

Fruktoza w nadmiarze może również zakłócać regulację leptyny, hormonu odpowiedzialnego za sygnały sytości. Wówczas jesz i nie odczuwasz, że masz już dość i że należy zakończyć posiłek.

Ajurweda na temat owoców

Najważniejsze ajur-zasady przy spożywaniu owoców

  • zasada sezonowości – jemy te owoce, które są dostępne o danej porze roku w miejscu, w którym mieszkamy
  • owoców co do zasady nie powinniśmy łączyć z innymi produktami spożywczymi, ponieważ to może prowadzić do powstawania toksyn w organizmie. Zwłaszcza błędem jest łączenie ich z nabiałem. Takie połączenie jest ciężkostrawne i obciąża organizm. Jogurty z owocami są zatem niekorzystne dla zdrowia. Jest jednak odstępstwo od zasady niełączenia owoców z innymi produktami. Otóż, owoce z wysoką zawartością pektyny, np. jabłka, gruszki, można łączyć ze zbożami. Czyli np. owsianka z jabłkiem jest w miarę w porządku, o ile oczywiście nie ma innych przeciwskazań do jedzenia owsianki i owoców.

Korzyści i potencjalne zagrożenia

Pamiętaj, że kwaśny smak owoców  podnosi doszę pitta (energię ognia), czyli wpływa źle na stany zapalne. Jeżeli po spożyciu owoców obserwujesz u siebie ból brzucha i/lub luźne wypróżnienia to jest właśnie efekt podniesienia stanu zapalnego w Twoim organizmie

Osoby z problemami z układem pokarmowym, zwłaszcza ze słabym przyswajaniem/problemami z jelitami typu zaparcia, powinny rozważyć jedzenie owoców ugotowanych/pieczonych lub w jakikolwiek inny sposób poddanych obróbce termicznej. Co prawda tracą wtedy część składników odżywczych, ale są dużo łatwiejsze do strawienia. Tak, gotowanie wg Ajurwedy jest pierwszym etapem trawienia, zwłaszcza jeżeli przygotujesz posiłek samodzielnie. Cieknie ślinka? Czyli uruchamiają się enzymy trawienne 😉 Tak, wiem nie wszystkie owoce da się jeść na ciepło. Ale np. tak powszechne u nas jabłka czy gruszki – owszem. A jeżeli dodasz trochę przypraw, np. cynamonu, ich trawienie będzie tym łatwiejsze.

Niektóre owoce Ajurweda wykorzystuje w leczeniu chorób lub problemów ze zdrowiem. Są to np. amla czyli agrest indyjski, granat, rodzynki czy figi.

Podsumowanie

Owoce oferują mnóstwo korzyści dla zdrowia, ale jak zwykle, klucz tkwi w umiarze i świadomości. Warto również zwrócić uwagę na to, jak konkretne owoce wpasowują się w Twoją indywidualną sytuację zdrowotną.