fbpx



Ajurweda ogromną wagę przywiązuje do dbania o siebie poprzez określone rytuały i czynności, które – praktykowane codziennie – zapewniają nam zdrowie i dobrostan. Ten ajurwedyjski pomysł i przepis na idealny dzień to tak zwana dinacharya. Więcej o niej pisałam tutaj

Wg Ajurwedy szczególnie istotne jest to, jak zaczynamy dzień, bo od tego, jak w niego wejdziemy, zależy jak on będzie nam się układał i jak będziemy podchodzić do zdarzeń i sytuacji, które nam przyniesie.

Ajurporanek obfituje w różnego rodzaju rytuały związane z olejowaniem, natłuszczaniem. A natłuszczanie, połączone z masażem, przede wszystkim balansuje doszę Vata, co oznacza, że wchodzimy w dzień bardziej spokojne, zrelaksowane, mniej w nas jest nerwowości, chaosu, niepokoju.

Jednym z takich olejowych codziennych rytuałów jest tzw. karna purana. Jest to olejowanie uszu.

karna purana

Czynność bardzo prosta – rano, po oczyszczeniu jamy ustnej aplikujesz 2-3 krople oleju sezamowego najpierw do jednego, następnie do drugiego ucha. Przechylasz głowę i wkrapiasz. Możesz nawet na chwilę położyć się na łóżku, aby ułatwić zakrapianie, ale nie jest to konieczne.

Inną opcją jest nałożenie na koniuszek palca odrobiny masła klarowanego i nałożenie go do ucha. Ale tu zalecam ostrożność – uważaj, abyś czegoś nie uszkodziła np. paznokciem.

Następnie wymasuj uszy – możesz je przytkać na chwilę palcami i pomasować, rozmasuj też małżowinę i miejsca wokół uszu na głowie.

Zabieg ten uzupełnia pozostałe poranne olejowe rytuały – płukanie jamy ustnej olejem, nasya i automasaż.

Korzyści z karna purana

O podstawowej korzyści już wspomniałam – balansujesz doszę vata.

Karna purana generalnie wpływa również na jakość słuchu.

Ponadto jest  to znacznie skuteczniejszy i mniej inwazyjny sposób na czyszczenie ucha niż używanie patyczków. Wiem o czym mówię, bo kiedyś niestety patyczkiem „wygrzebałam” zapalenie ucha. Należy jednak karna purana robić regularnie, codziennie, aby był to zabieg skuteczny. Regularne stosowanie karna purana zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się woskowiny.

Karna purana jest nie tylko codzienną praktyką profilaktyczną, ale również terapią ajurwedyjską stosowaną przy chorobach uszu, migrenach, bólach w obrębie głowy, szyi, szczęki, zawrotach głowy, depresji. Wówczas jednak używa się olejów ziołowych takich jak Kshar Thailam, Karna Bindu, Badhiriya Nashak.