Mój ulubiony sposób na parzenie zielonej herbaty…
Oto przepis na kahwa czyli zieloną herbatę z dodatkami, przyrządzoną tak jak robi się to w Indiach – w rejonie Malabaru, w Ghatach Zachodnich, a także w Kaszmirze.
Składniki kashmiri kahwa:
- 2 łyżeczki herbaty zielonej, oczywiście powinna to być herbata uprawiana w Kaszmirze, ale ponieważ w Polsce nie jest dostępna, użyj jakiejkolwiek innej zielonej herbaty jak najlepszej jakości
- 3 łyżeczki cukru, najlepiej jaggary
- 3-4 ziarna zielonego kardamonu
- kawałeczek cynamonu
- kilka nitek szafranu
- kilka suszonych płatków róży
- 2 łyżeczki posiekanych migdałów, uprzednio namoczonych i obranych ze skórki
- 2 szklanki wody
Sposób przygotowania:
Co do zasady kahwa powinno przygotowywać się w samowarze/imbryku, ale jeśli takiego nie masz, weź po prostu jakiś zwykły garnek.
Wodę doprowadź do wrzenia, dodaj utłuczony w moździerzu kardamon i cynamon, kilka minut gotuj, a w trakcie gotowania stopniowo dodaj cukier, szafran, płatki róży i herbatę i jeszcze trochę gotuj. Zestaw z ognia, odstaw na chwilę, następnie odcedź. Posiekane migdały dodaj do szklanek, zalej herbatą.
Czy kashmiri kahwa jest zdrowa?
Zielona herbata jako taka do najzdrowszych napoi nie należy, ale od czasu do czasu, parzona w ten sposób, z takimi dodatkami… 🙂 kardamon, migdały i szafran dobrze wpływają na system nerwowy, czyli – używając terminologii ajurwedyjskiej – balansują doszę vata. Cynamon również, chociaż wcale nam się z tym nie kojarzy, raczej akcentowane są jego właściwości przeciwzapalne i używamy go przy przeziębieniu. Widziałam jakiś czas temu badania, przeprowadzone przez jeden z amerykańskich uniwersytetów, z których wynikało, że cynamon poprawia u myszy pamięć. Róża również fajnie wpasowuje się w działanie pozostałych składników kashmiri kahwa, ponieważ – i tu zapewne Cię znowu zaskoczę – jest, wśród innych swoich zalet, również antydepresantem. Ale o tym, i w ogóle o tej roślinie, zwłaszcza w kontekście pielęgnacyjnym, szerzej napiszę wkrótce.
Funkcja trackback/Funkcja pingback