fbpx

… czyli sposób na sprytną suplementację różnymi formami magnezu

Ostatnio sporo pisałam o magnezie, i warto, abyś zajrzała do tych tekstów, zanim zagłębisz się w to, co mam Tobie dzisiaj do przekazania.

Przeczytaj:

Po przeczytaniu tych tekstów wiesz już, dlaczego warto zwrócić uwagę na magnez. Wiesz już także, że można jego niedobory uzupełniać poprzez odpowiednio skomponowaną dietę, poprzez skórę, ale także w formie farmakologicznej. Zapoznałaś się z różnymi formami, w jakich magnez jest oferowany w sprzedaży do suplementacji. Ale być może nie wiesz, co wybrać, bo masz wiele różnych dolegliwości, i w sumie potrzebujesz przyjmować magnez w kilku różnych formach. Albo być może chcesz zastosować suplementację prewencyjnie.

W takich sytuacjach warto, abyś zainteresowała się sposobem zwanym rotacją magnezu.

rotacja magnezu

Rotacja magnezu polega na suplementowaniu się kilkoma rodzajami magnezu w ciągu dnia, tak aby maksymalnie i z głową wykorzystać właściwości różnych dostępnych form magnezu.

  • rano – jabłczan magnezu, podnoszący poziom energii, 1 kapsułka w trakcie lub tuż po posiłku,
  • w ciągu dnia – glicynian magnezu, usprawniający trawienie, dający “spokojniejszą głowę”, 1-2 kapsułki w trakcie lub tuż po posiłku,
  • wieczorem, przed snem – chlorek magnezu, łagodzący bóle, uderzenia gorąca i nocne poty,  i ułatwiający zasypianie. Aplikujemy 1/4 łyżeczki bezpośrednio na skórę, trzymamy 20 minut, na części ciała, na której skórę mamy jak najmniej wrażliwą

W przypadku zaparć – doraźnie cytrynian magnezu przed snem.

Zadbaj jednocześnie o należyte przyswajanie magnezu, a więc o jelita – jadaj ciepłe, gotowane posiłki, pij ciepłą wodę, pamiętaj o zdrowych tłuszczach w diecie (preferowane masło klarowane). Staraj się unikać nabiału, wysokoprzetworzonego jedzenia, alkoholu i kawy, które utrudniają przyswajanie magnezu.

Ostrzeżenie: suplementacja magnezem wymaga konsultacji z lekarzem, jeżeli bierzesz lekarstwa na choroby nerek i serca, leki z grupy tetracyklin, aminoglikozydów, bifosfonianów, fluorochinolonów, blokery kanału wapniowego. Magnez może ograniczać wchłanianie tych leków.