fbpx

Od jednej z moich klientek usłyszałam kiedyś, że w zasadzie płaci mi za to, abym uczyła ją pić wodę 😉 oczywiście żartowała. Ale nie do końca… Rzeczywiście często zgłaszają się do mnie osoby, które medytują, praktykują jogę, korzystają z różnych form terapii, w tym psychoterapii czy leków. Natomiast to, czego również potrzebują, to wrócić do podstaw – zoptymalizować styl życia. W tym – przyjrzeć się temu, ile piją wody.

Bo faktycznie pić wodę trzeba.

Ale mądrze.

Bo tu nie chodzi o to, żeby pić, ale żeby się nawodnić. Podobnie jak nie chodzi o to, aby jeść, lecz – aby się odżywiać.

8 błędów, które możesz popełnić pijąc wodę:

1.  pijesz wodę tuż przed posiłkiem lub tuż po posiłku. Niestety, w ten sposób wpływasz niekorzystnie na trawienie, obniżasz efektywność trawienia posiłku. Optymalnie jest wypić szklankę wody na np. 15-20 minut przed posiłkiem. A po jedzeniu najlepiej odczekać około godzinę z wypiciem wody.

2. nie pijesz wody podczas posiłku. Oczywiście, nie popijamy płynnych pokarmów, np. zupy, ale te, które są stałe i suche, np. kanapki, drugie danie – jak najbardziej. Popijamy je małymi łykami. Wtedy łatwiej się trawią. W wariancie idealnym podczas posiłku należy wypełnić żołądek w 1/3 pokarmem stałym, w 1/3 płynami, zostawiając trochę wolnej przestrzeni, aby było miejsce na trawienie

3. pijesz chłodną lub zimną wodę. A tymczasem ciepła woda jest znacznie łatwiejsza do przyswojenia i organizm szybciej się nawodni. Co znaczy ciepła? Dla każdego coś innego o różnej porze roku 😉 w chłodne dni raczej cieplejsza, w ciepłe dni – chłodniejsza. Ale zawsze o temperaturze wyższej od temperatury ciała

4.  pijesz, gdy odczuwasz pragnienie. A pragnienie jest już w zasadzie oznaką odwodnienia. Ważne jest, aby – niezależnie od odczuwanego pragnienia – nawadniać się równomiernie przez cały dzień.

5. pijesz za mało wody. Nie powiem Tobie ile powinnaś jej pić, to zależy od wielu czynników, takich jak np. Twój stan zdrowia, poziom odwodnienia, temperatura otoczenia, poziom aktywności fizycznej i indywidualne cechy organizmu. Więc nie wystarczy przeliczyć mililitrów wody na kilogramy wagi ciała. Sygnałami z ciała, że pijesz za mało wody, są suche usta, suchość w ustach, sucha skóra, zaparcia, zmęczenie, ból głowy, ciemniejszy kolor moczu.

6. mylisz potrzebę uzupełnienia płynów z potrzebą jedzenia (ośrodki w mózgu zawiadujące tymi potrzebami są dość blisko siebie). Zanim więc sięgniesz po przekąskę, napij się i odczekaj około 15 minut.

7. pijesz na raz dużą ilość, bo nagle sobie przypominasz, że przez pół dnia nic nie piłaś. Znacznie zdrowiej jest nawadniać się równomiernie przez cały dzień.

8. czujesz pragnienie, ale akurat nie masz czasu się napić i odkładasz to na później. Wg Ajurwedy tłumienie naturalnych odruchów, takich jak pragnienie, wydalanie, sikanie, kichanie, płacz, itp. jest bardzo niekorzystne dla zdrowia.