… uchylam rąbka tajemnicy pracy konsultanta Ajurwedy 🙂
Diagnoza z języka jest jedną z metod stosowanych przez Ajurwedę w celu zdiagnozowania problemów ze zdrowiem. Pozwala ona na uchwycenie różnorodnych objawów nierównowagi organizmu, w tym również takich, które wymykają się diagnostyce medycyny zachodniej. Dzięki temu możliwe jest ustalenie źródła nierównowagi, a co za tym idzie – wdrożenie odpowiedniej terapii.
Stosuje się również diagnozę z pulsu, z paznokci, oka, wyglądu twarzy (zwłaszcza zmarszczek), ust, moczu, oraz wywiad/rozmowę z pacjentem.
Język jest doskonałym wizualnym markerem bieżącego stanu organizmu. Na jego powierzchni znajdują się bowiem strefy powiązane z konkretnymi narządami wewnętrznymi oraz z kręgosłupem. Przyjrzyjmy się temu bliżej…

Jak patrzeć na tę grafikę?
Otóż, ona jest czymś w rodzaju schematycznej mapy tułowia. Zatem prawa strona Twojego języka odpowiada prawej połowie jamy brzusznej i narządom tam usytuowanym, np. prawa nerka, prawe płuco, wątroba. Lewa połowa języka to lewa strona jamy brzusznej, wraz z lewą nerką, lewym płucem, śledzioną i trzustką.
Środkowa kreska, przedzielająca język na pół, to linia kręgosłupa, wskazująca nam stan kręgosłupa, odpowiednio: kreska na czubku języka powiązana jest z szyjnym odcinkiem kręgosłupa, środkowa część kreski – z piersiowym odcinkiem kręgosłupa, a dolna część kreski, tam gdzie jelita – odzwierciedla stan lędźwiowego odcinka kręgosłupa.
Jeżeli coś dzieje się w danym narządzie, czy z kręgosłupem, będzie to widoczne na odpowiadającej mu części języka. A w jaki sposób widoczne? Przede wszystkim zobaczysz nalot, różnego rodzaju kreski, pęknięcia, czerwone kropki.
Nalot na języku
Aby go ocenić najlepiej będzie, gdy obejrzysz swój język rano, tuż po wstaniu z łóżka, przed umyciem zębów.
Nalot może mieć różny kolor:
- żółty oznacza zakwaszenie, czyli mówiąc po ajurwedyjsku – nadmiar doszy pitta
- brązowy lub szary – zaburzenie doszy vata
- biały – zaburzenie doszy kapha, zazwyczaj zaśluzowienie
Jeżeli język jest obłożony grubym nalotem, świadczy zazwyczaj o dużej ilości toksyn w organizmie i osłabionym metaboliźmie.
Nalot z pewnością pojawi się, gdy byłaś na imprezie, albo zjadłaś zbyt późny i obfity posiłek poprzedniego dnia wieczorem. Obciążony układ pokarmowy nie mógł sobie z tym poradzić i demonstruje w ten sposób swoje niezadowolenie 🙂 wyrzuci na język toksyny.
Pęknięcia i kreski na języku
Mogą występować tylko na pewnych częściach języka, i sygnalizować niesprawność jakiegoś narządu. Mogą również występować na całym języku. Jeżeli są widoczne na całym języku i płytkie, świadczą o zakwaszeniu organizmu i/lub o problemach emocjonalnych. Jeżeli na całym języku i głębokie – wskazują na chroniczne problemy ze zdrowiem.
Czerwone kropki
Wskazują na nadwrażliwość danego narządu wewnętrznego, oraz na to, że dany narząd jest nadmiernie obciążony i się nie regeneruje na bieżąco.
Jeżeli są widoczne na całym języku najprawdopodobniej „zajeżdżasz się”, wiedziesz zbyt intensywny tryb życia i nie pozostawiasz swojemu organizmowi przestrzeni na odpoczynek i samonaprawę. Mogą one być również oznaką choroby autoimmunologicznej.
Co jeszcze możesz dostrzec na języku?
Drżący język – zaburzenie doszy vata, emocjonalność, dużo „rozkmin” wewnętrznych, wewnętrzne rozedrganie, lęki.
Odciśnięte zęby na języku – problemy z przyswajaniem, stres, presja.
Warto przyjrzeć się uważnie kresce dzielącej język na pół. Jak już wspomniałam, odzwierciedla ona stan kręgosłupa. Jeżeli ta kreska będzie w jakimś miejscu zbyt głęboka, lub pofalowana, świadczy to o problemach z odpowiadającą jej częścią kręgosłupa.
Jednocześnie jest ona tzw. linią życia, będą więc na niej widoczne, w postaci pofalowań lub dołków, głębokie traumy, których doświadczyliśmy. Miałam okazję, pracując z klientami, kilkakrotnie oglądać języki osób, które były molestowane seksualnie w dzieciństwie, i wierz mi – ta trauma była na tyle głęboka, że zostawiła ślad na czubku języka, który jest związany z dzieciństwem (i z sercem jednocześnie).
Oczywiście narządy wewnętrzne są powiązane z konkretnymi emocjami. Więcej na ten temat znajdziesz w moim tekście o diagnozie ze zmarszczek, ale z pewnością jeszcze o tym napiszę.
Bardzo interesujace! A co to oznacza jak sie nie ma jednej kreski na srodu jezyka tylko caly srodek jezyka ma pekniecia?j
Dziekuje i pozdrawiam, Monika
zerknij jeszcze raz do tekstu 😉
Dzień dobry, przeczytałam Pani artykuł i mama pytanie : cały moj język od dziecka jest popękany/posiekany , te pęknięcia nie są bardzo głębokie, ale jednak są o czym to świadczy ? Bardzo Dziękuje i czekam na następne Pani artykuły ! Kasia
proszę przesłać mi mejlem fotografię języka, zrobioną rano na czczo, przed umyciem zębów, ale proszę aby foto było ostre. Wtedy się wypowiem 🙂
A jak należy to odczytywać? Mam biały nalot na całym języku oprócz jelit.
Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie bez rzucenia okiem na język lub jego fotografię