… uchylam rąbka tajemnicy pracy konsultanta Ajurwedy 🙂
Diagnoza z języka jest jedną z metod stosowanych przez Ajurwedę w celu zdiagnozowania problemów ze zdrowiem. Pozwala ona na uchwycenie różnorodnych objawów nierównowagi organizmu, w tym również takich, które wymykają się diagnostyce medycyny zachodniej. Dzięki temu możliwe jest ustalenie źródła nierównowagi, a co za tym idzie – wdrożenie odpowiedniej terapii.
Stosuje się również diagnozę z pulsu, z paznokci, oka, wyglądu twarzy (zwłaszcza zmarszczek), ust, moczu, oraz wywiad/rozmowę z pacjentem.
Język jest doskonałym wizualnym markerem bieżącego stanu organizmu. Na jego powierzchni znajdują się bowiem strefy powiązane z konkretnymi narządami wewnętrznymi oraz z kręgosłupem. Przyjrzyjmy się temu bliżej…

Jak patrzeć na tę grafikę?
Otóż, ona jest czymś w rodzaju schematycznej mapy tułowia. Zatem prawa strona Twojego języka odpowiada prawej połowie jamy brzusznej i narządom tam usytuowanym, np. prawa nerka, prawe płuco, wątroba. Lewa połowa języka to lewa strona jamy brzusznej, wraz z lewą nerką, lewym płucem, śledzioną i trzustką.
Środkowa kreska, przedzielająca język na pół, to linia kręgosłupa, wskazująca nam stan kręgosłupa, odpowiednio: kreska na czubku języka powiązana jest z szyjnym odcinkiem kręgosłupa, środkowa część kreski – z piersiowym odcinkiem kręgosłupa, a dolna część kreski, tam gdzie jelita – odzwierciedla stan lędźwiowego odcinka kręgosłupa.
Jeżeli coś dzieje się w danym narządzie, czy z kręgosłupem, będzie to widoczne na odpowiadającej mu części języka. A w jaki sposób widoczne? Przede wszystkim zobaczysz nalot, różnego rodzaju kreski, pęknięcia, czerwone kropki.
Nalot na języku
Aby go ocenić najlepiej będzie, gdy obejrzysz swój język rano, tuż po wstaniu z łóżka, przed umyciem zębów.
Nalot może mieć różny kolor:
- żółty oznacza zakwaszenie, czyli mówiąc po ajurwedyjsku – nadmiar doszy pitta
- brązowy lub szary – zaburzenie doszy vata
- biały – zaburzenie doszy kapha, zazwyczaj zaśluzowienie
Jeżeli język jest obłożony grubym nalotem, świadczy zazwyczaj o dużej ilości toksyn w organizmie i osłabionym metaboliźmie.
Nalot z pewnością pojawi się, gdy byłaś na imprezie, albo zjadłaś zbyt późny i obfity posiłek poprzedniego dnia wieczorem. Obciążony układ pokarmowy nie mógł sobie z tym poradzić i demonstruje w ten sposób swoje niezadowolenie 🙂 wyrzuci na język toksyny.
Pęknięcia i kreski na języku
Mogą występować tylko na pewnych częściach języka, i sygnalizować niesprawność jakiegoś narządu. Mogą również występować na całym języku. Jeżeli są widoczne na całym języku i płytkie, świadczą o zakwaszeniu organizmu i/lub o problemach emocjonalnych. Jeżeli na całym języku i głębokie – wskazują na chroniczne problemy ze zdrowiem.
Czerwone kropki
Wskazują na nadwrażliwość danego narządu wewnętrznego, oraz na to, że dany narząd jest nadmiernie obciążony i się nie regeneruje na bieżąco.
Jeżeli są widoczne na całym języku najprawdopodobniej „zajeżdżasz się”, wiedziesz zbyt intensywny tryb życia i nie pozostawiasz swojemu organizmowi przestrzeni na odpoczynek i samonaprawę. Mogą one być również oznaką choroby autoimmunologicznej.
Co jeszcze możesz dostrzec na języku?
Drżący język – zaburzenie doszy vata, emocjonalność, dużo „rozkmin” wewnętrznych, wewnętrzne rozedrganie, lęki.
Odciśnięte zęby na języku – problemy z przyswajaniem, stres, presja.
Warto przyjrzeć się uważnie kresce dzielącej język na pół. Jak już wspomniałam, odzwierciedla ona stan kręgosłupa. Jeżeli ta kreska będzie w jakimś miejscu zbyt głęboka, lub pofalowana, świadczy to o problemach z odpowiadającą jej częścią kręgosłupa.
Jednocześnie jest ona tzw. linią życia, będą więc na niej widoczne, w postaci pofalowań lub dołków, głębokie traumy, których doświadczyliśmy. Miałam okazję, pracując z klientami, kilkakrotnie oglądać języki osób, które były molestowane seksualnie w dzieciństwie, i wierz mi – ta trauma była na tyle głęboka, że zostawiła ślad na czubku języka, który jest związany z dzieciństwem (i z sercem jednocześnie).
Oczywiście narządy wewnętrzne są powiązane z konkretnymi emocjami. Więcej na ten temat znajdziesz w moim tekście o diagnozie ze zmarszczek, ale z pewnością jeszcze o tym napiszę.
Bardzo interesujace! A co to oznacza jak sie nie ma jednej kreski na srodu jezyka tylko caly srodek jezyka ma pekniecia?j
Dziekuje i pozdrawiam, Monika
zerknij jeszcze raz do tekstu 😉
Dzień dobry, przeczytałam Pani artykuł i mama pytanie : cały moj język od dziecka jest popękany/posiekany , te pęknięcia nie są bardzo głębokie, ale jednak są o czym to świadczy ? Bardzo Dziękuje i czekam na następne Pani artykuły ! Kasia
proszę przesłać mi mejlem fotografię języka, zrobioną rano na czczo, przed umyciem zębów, ale proszę aby foto było ostre. Wtedy się wypowiem 🙂
A jak należy to odczytywać? Mam biały nalot na całym języku oprócz jelit.
Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie bez rzucenia okiem na język lub jego fotografię
Dzień dobry, mój język od zawsze był w bardzo złym stanie- bruzdy, głębokie pęknięcia, brak tej kreski dzielącej język wzdłuż, każdy zwykły lekarz, przy badaniu gardła, bardzo się dziwił, ze mój język jest aż tak brzydki, od dziecka. Mam 50 lat, nie choruje, mam skłonności do anemii. Czy w takim wypadku diagnoza języka wg ajurwedy ma sens, czy raczej trzeba obserwować pojawiające she zmiany…. teraz np pojawił się nalot, którego wcześniej nie było, ale też jestem w bardzo trudnym i szczególnym okresie życia? Dziekuje xa ten i inne artykuły,
Ewa
diagnoza z języka jest jedną z kilku metod diagnostycznych stosowanych w Ajurwedzie. Należy też przyglądać się wszelkim, nawet najdrobniejszym, objawom nierównowagi organizmu. Bruzdy, które opisujesz, być może jest to język tzw. geograficzny? a ten może dotyczyć kilku rzeczy związanych z szeroko pojętą psychosomatyką…