Pokaż mi Twoje zmarszczki a zgadnę, z czym masz problem :)

Ewa Szydłowska/ Maj 21, 2017/ ajurweda w teorii, pielęgnacja twarzy/ 0 comments

W ajurwedzie stosuje się wiele metod diagnostyki zaburzeń i chorób – wywiad (czyli długie pogaduchy z pacjentem), diagnoza z pulsu, z wyglądu języka, oka, paznokci, moczu, ust i twarzy. Tym, co można wyczytać z twarzy dzisiaj się nieco szerzej zainteresujemy.

W internetach naleźć można wiele tzw. map twarzy, które wiążą poszczególne obszary twarzy z określonymi narządami wewnętrznymi w myśl zasady, że dysfunkcja danego narządu znajduje swoje odzwierciedlenie w niekorzystnym wyglądzie powiązanego z nim fragmentu twarzy. To koncepcja stara jak ajurweda i medycyna chińska – bo stąd się wywodzi 🙂
Popatrzmy na twarz także trochę inaczej. Jak to ładnie określił dr Vasant Lad twarz jest zwierciadłem umysłu, więc nie tylko można z niej wyczytać informacje o stanie wątroby czy nerek, ale również – o emocjach, i na tym aspekcie diagnostyki ajurwedyjskiej chciałabym się skoncentrować.

Wiadomo, jak istotna jest w ajurwedzie koncepcja trzech dosz – vata, pitta, kapha. Prawie w każdym tekście na blogu odnoszę się do niej, więc i tym razem tak zrobię – bo twarz można podzielić na trzy obszary: związany z doszą vata, z doszą pitta i doszą kapha.

Popatrzmy…

ajurwedyjska mapa twarzy

Generalnie – jeśli przedwczesne tudzież bardzo głębokie zmarszczki lub jakiekolwiek problemy ze skórą pojawiają się w okolicach:

  • czoła – mamy do czynienia z zaburzeniem doszy vata w naszym organizmie
  • środkowej części twarzy – ma to związek z zaburzeniem dosza pitta w naszym organizmie
 • dolnej części twarzy – zaburzona jest dosza kapha w organizmie.

O tym, jak patrzy ajurweda na problemy ze skórą typu trądzik, podrażnienia, itp. na pewno jeszcze napiszę, teraz natomiast trochę więcej szczegółów a propos zmarszczek:

  • poziome zmarszczki na czole spowodowane są przez emocje typu vata, czyli niepokój, zmartwienia, obawy, strach – tłumione, tkwiące gdzieś głęboko, może nawet nie do końca uświadomione. A na poziomie bardziej fizycznym takie zmarszczki ujawniają problemy z jelitem grubym, zwłaszcza okrężnicą – bo to jest siedziba doszy vata w ciele.
  • pionowe zmarszczki na czole pomiędzy brwiami wskazują na tłumione uczucia; pionowa linia po prawej stronie wskazuje, że uczucia zostały stłumione w wątrobie, a pionowa linia po lewej stronie – w śledzionie.
  • pozioma zmarszczka tuż przy podstawie nosa uwidacznia niski popęd płciowy, ale również wskazuje na skłonność do alergii (to jest część twarzy z pogranicza obszaru powiązanego z vata i pitta, alergie związane są z zaburzeniem dosza pitta)
  • poziome zmarszczki w pozostałych częściach czoła, zwłaszcza te bliżej skroni świadczą o wysokim poziomie stresu.
  • „kurze łapki” wynikają z zaburzenia dosza pitta, czyli na poziomie emocjonalnym z uczuciami typu gniew, frustracja, agresja;  na poziomie fizycznym z reguły są symptomem problemów ze wzrokiem (dosza pitta jako energia ognia jest również energią światła, dzięki któremu widzimy cokolwiek)
  • pionowe zmarszczki tuż nad ustami – niewystarczająca aktywność seksualna lub problem z organami rozrodczymi. Często takie zmarszczki pojawiają się także u długotrwałych palaczy
 • zmarszczki w okolicach kącików ust wizualizują apatię lub nieumiejętność „odpuszczania”, na poziomie fizycznym – problemy z trzustką.
Share this Post

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*