Leki na niedoczynność tarczycy to de facto syntetyczne hormony, które działają na organizm podobnie jak naturalne hormony tarczycy. Ich zadaniem jest zastąpienie brakujących hormonów i łagodzenie objawów niedoczynności tarczycy. Niestety, nie leczą tarczycy. Bo gdy je odstawiasz, objawy powracają… Oczywiście, nie widzę nic złego w braniu hormonów, bo brane doraźnie naprawdę ułatwiają życie. Jednak miej pełną świadomość tego, jak działają i co jeszcze oprócz ich brania możesz zrobić dla siebie i swojej tarczycy.
Przewodnik po lekach na niedoczynność tarczycy
Lekarze zalecają przy niedoczynności tarczycy różne rodzaje syntetycznych hormonów tarczycy. Dwa najczęściej stosowane to:
- Lewotyroksyna – jest syntetyczną formą hormonu T4 produkowanego naturalnie bezpośrednio przez tarczycę. Jest to najczęściej przepisywany hormon w leczeniu niedoczynności tarczycy. Lewotyroksyna ma za zadanie zastąpić brakujący hormon tarczycy i przywrócić odpowiednie funkcjonowanie tarczycy i całego organizmu. Po przyjęciu lewotyroksyny, organizm przekształca ją w aktywną formę T3. Lewotyroksyna w różnych krajach występuje pod różnymi nazwami handlowymi, w Polsce jest dostępna jako Letrox, Euthyrox, Eltroxin, Tirosint Sol.
- Liotyronina – jest syntetyczną formą hormonu T3, który jest hormonem tarczycy, powstałym z przekształcenia hormonu T4. T3 jest aktywną formą hormonu, co oznacza, że to właśnie T3 przyłącza się do receptorów komórek ciała i aktywuje różne w nich funkcje. W porównaniu do lewotyroksyny, liotyronina działa szybciej, ale także ma krótszy okres półtrwania. Liotyronina jest czasami stosowana w przypadkach, gdy konwersja T4 na T3 jest utrudniona. Może być również stosowana w celu szybszego łagodzenia objawów niedoczynności tarczycy. Ale może też powodować rozchwianie hormonalne. W Polsce na ten moment, o ile mi wiadomo, nie jest dostępna. W innych krajach można ją kupić pod nazwą Cytomel, Tertroxin, Thybon.
Istnieją również preparaty zawierające zarówno hormon T3 jak i T4. W Polsce jest to Novothyral.
Jest także preparat hormonalny pozyskiwanym z tarczycy zwierząt, najczęściej świń – Natural Dessicated Thyroid, czyli NDT. Zawiera ona naturalne hormony tarczycy, T3 i T4, w proporcjach zbliżonych do tych występujących w ludzkim organizmie. Jednak NDT nie jest dostępny jako zarejestrowany preparat leczniczy w Polsce.

Optymalizacja przyjmowania hormonów tarczycy
Jakąkolwiek formę syntetycznego hormonu lekarz zalecił Tobie, pamiętaj o tym, że odpowiednio dobrana dawka to jedno, a to, jak Twój organizm przyjmuje te hormony, jak je przyswaja, jaki jest poziom ich wchłaniania do organizmu – to druga kwestia. Wg Ajurwedy nie jesteś tym, co jesz/spożywasz, ale tym, co zdołasz z tego przyswoić. Dotyczy to również leków, ziół i suplementów diety.
Zatem zadbać powinnaś o przyswajanie.
Jak to zrobić?
Zaopiekuj się przede wszystkim jelitami.
Jelita są miejscem, w którym zachodzi wchłanianie substancji odżywczych, w tym hormonów tarczycy. Hormony te są wchłaniane z przewodu pokarmowego do krwiobiegu. Zdrowe jelita, szczególnie błona śluzowa jelit, są istotne dla prawidłowego wchłaniania hormonów tarczycy.

Jak zadbać o jelita?
Ajurweda zaleca ciepłe posiłki, nawadnianie się i zdrowy sen. Ważna jest też stałość, rytm, powtarzalność, czyli posiłki o stałych porach, nawadnianie się regularnie, sukcesywnie przez cały dzień i stałe pory snu. Bo regularność wpływa zbawiennie na system nerwowy, a jelita – jak wiesz – są częścią systemu nerwowego.
I druga baaardzo istotna kwestia – zadbaj o wątrobę.
Wątroba odgrywa ważną rolę w metabolizmie hormonów tarczycy. Po wchłonięciu z jelit do krwiobiegu, hormony tarczycy są transportowane do wątroby. Tam zachodzi proces przekształcania hormonu tarczycy T4 w aktywną formę T3. Wątroba bierze udział w konwersji T4 na T3 poprzez dejodynację. Następnie aktywna forma T3 jest uwalniana z wątroby i może wpływać na różne tkanki, narządy i systemy w organizmie.
Jak zadbać o wątrobę? Unikaj tego, co ją nadmiernie obciąża. A są to przede wszystkim alkohol, kawa, ostre przyprawy, kwaśne produkty, tłuste i smażone potrawy oraz tłumiona złość. A co wspiera wątrobę? Gorzki smak, który jest obecny przede wszystkim w zielonych warzywach i liściach.
Dodatkowe informacje i ajurwskazówki
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak zadbać o siebie i swoją tarczycę, zajrzyj do mojego bezpłatnego ebooka o niedoczynności tarczycy oraz do tekstu na temat Hashimoto