fbpx

Wstęp

Migrenowe bóle głowy nie muszą Cię wyłączać z życia. Nie musisz żyć w lęku przed kolejnymi atakami. Możesz poradzić sobie z bólem i z innymi towarzyszącymi mu objawami. Pod warunkiem jednak, że weźmiesz się za to z… głową. Czyli – holistycznie. Kompleksowo. Sprawdź więc, jaki pogląd ma na to Ajurweda i jakie rozwiązania proponuje.

Migrena w medycynie zachodniej i Ajurwedzie

Migrena to skomplikowany problem zdrowotny, którego przyczyna nie jest w pełni poznana przez medycynę zachodnią. Bo tu nie ma jasnych i prostych odpowiedzi. Wskazuje się na czynniki genetyczne oraz wymienia wiele czynników wyzwalających ataki migreny. Natomiast nadal nie ma pewności co do przyczyny ataków.

W starych tekstach ajurwedyjskich migrena jest dość dobrze opisana pod nazwą ardhavbhedaka.

Ajurweda postrzega migrenę jako zaburzenie wszystkich trzech dosz, czyli problem ogólnoustrojowy – obejmujący wiele układów i dlatego objawiający się nie tylko bólem, ale też np. wymiotami, nadwrażliwością na światło/dźwięki, zaburzeniami widzenia, obniżonym nastrojem, zaburzeniami motorycznymi i/lub językowymi, zintensyfikowanym poceniem się, uczuciem mrowienia w różnych partiach ciała. Mogą pojawiać się również zaparcia i problemy żołądkowe.

Jak Ajurweda opisuje migrenę

Według Ajurwedy migrena to przede wszystkim zaburzenie doszy vata. Właśnie tak w podejściu ajurwedyjskim opisujemy wszystko, co ma związek z systemem nerwowym i objawia się jako ból. Jednak migrenie towarzyszy również tzw. amlapitta, czyli zakwaszenie organizmu, oraz zaburzenie doszy kapha. Migrena jest spowodowana głęboko zakorzenionymi problemami, w tym wrażliwym układem nerwowym i zaburzeniami trawienia. Niewłaściwa dieta i styl życia powodują nasilenie się doszy pitta (energii ognia) w ciele. W stanie nasilenia, pitta zaburza trawienie, prowadząc do produkcji trawiennych zanieczyszczeń, toksyn. Również kledaka kapha gromadzi się i nasila w żołądku, powodując powolne trawienie i uczucie ciężkości. A te toksyny kumulują się w Manovahi srotas (kanały umysłowe), stając się przyczyną bólów w migrenie.

Brzmi to trochę zawile i skomplikowanie? To może krótko podsumujmy: kluczowy jest tutaj nadwrażliwy system nerwowy i nieprawidłowy metabolizm.

Czym spowodowana jest nadwrażliwość systemu nerwowego?

Na system nerwowy bardzo szkodliwie wpływa współczesne tempo życia i multitasking, to oczywiste. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Ajurweda podkreśla, że ogromny wpływ mają czynniki psychosomatyczne. To one są tą prawdziwą, głęboką przyczyną migreny.

Przede wszystkim jest to konflikt wewnętrzny – wrażliwość vs konieczność dostosowania się do społeczeństwa, które wrażliwość uznaje za słabość.  To prowadzi do ukrywania wrażliwej części siebie, a w konsekwencji do tłumienia emocji. Może być również tak, że nie akceptujesz tej części siebie, że nie podoba Ci się ona, nie pasuje do Twojego obrazu siebie.

Może być tak, że dużo dzieje się w Twojej głowie, dużo rozkmin, lęków, złości, frustracji, ale nie pokazujesz tego na zewnątrz. Brak przepływu emocji, ich kumulacja dosłownie rozsadza Twoją głowę…

Zmiany hormonalne jako jeden z czynników wyzwalających migreny

U wielu kobiet migreny mają bezpośredni związek ze zmianami hormonalnymi:

  • tzw. migrena miesiączkowa pojawia się na kilka dni przed miesiączką lub w trakcie jej trwania. Wiąże się ją ze spadkiem poziomu estrogenów i niewłaściwą proporcją estrogenu do progesteronu
  • Tabletki antykoncepcyjne, które zawierają estrogen, mogą wpływać na częstotliwość i nasilenie migren
  • Okres menopauzy, charakteryzujący się znaczącymi zmianami w poziomie estrogenów, może wpłynąć na nasilenie migren u niektórych kobiet.

Zalecenia Ajurwedy dla osób cierpiących na migrenę

Odpowiednia dieta:

  • gotowane i ciepłe posiłki sprzyjają systemowi nerwowemu
  • unikaj produktów zakwaszających (zaburzających doszę pitta), takich jak alkohol, kawa, ostre przyprawy, kwaśnie produkty, tłuste i smażone potrawy
  • nawaniaj się

Odpowiedni styl życia:

  • jak najbardziej regularny, ponieważ system nerwowy to lubi, chodzi tu przede wszystkim o stałe pory posiłków i snu
  • wszelkie techniki relaksacyjne, począwszy od oddechu, poprzez medytację, wizualizacje, itp.

Specjalistyczne ajurwedyjskie terapie używane przy migrenie

To przede wszystkim zabiegi i masaże głowy, przeważnie z użyciem oleju z brahmi, takie jak:

  • shirodhara – zabieg polega na polewaniu czoła jednostajnym strumieniem płynu (zazwyczaj olej ziołowy)
  • shirovasti – miejscowy zabieg stosowany na głowie
  • shiroabhyanga – ajurwedyjski masaż głowy, karku i obręczy barkowej
  • terapia punktów marma
  • nasya – zakrapianie do nosa oleju ziołowego Anu Tailam, szerzej opisałam go tutaj

A na codzień możesz używać kumkumadi ghrita, czyli masła klarowanego z szafranem. Jak je przygotować? Szczypta zmielonego szafranu na 1 łyżkę rozpuszczonego masła. Wystarczy zamieszać i codziennie rano zakrapiać nozdrza kroplą lub dwiema takiego preparatu.

  • zioła tonizujące system nerwowy: brahmi, shankapushpi, kardamon, szafran,

A co doraźnie przy ataku migreny?

Proponuję ci mieszankę olejków eterycznych:

  • drzewo różane
  • lawenda
  • grejpfrut różowy
  • bergamota
  • rozmaryn

Każdego olejku po 6 kropli na 50 ml oleju bazowego, dowolny. Zmieszaj razem olejki i olej bazowy, przechowuj w butelce z ciemnego szkła. Gdy czujesz, że zbliża się atak migreny, natrzyj skronie i kark mieszanką. Jest to moja autorska receptura, sprawdzona przez klientów.

%d bloggers like this: