Dzisiaj poznasz punkty marma usytuowane na szyi.
Osoby jeszcze nie wtajemniczone w fenomen punktów marma odsyłam do poprzednich wpisów:
Na szyi uciski punktów marma muszą być subtelne, bowiem zbyt mocny docisk powoduje duży dyskomfort, a u niektórych osób – wręcz uczucie “duszenia”, więc zalecam daleko posuniętą ostrożność.
- Kanthanadi – u podstawy szyi, w zagłębieniu – wcięciu szyjnym
- Kantha – w linii pionowej nad kanthanadi, również w zagłębieniu, ale pod brodą
Oba te punkty marma powiązane są z czakrą vishudda, która wpływa na aparat mowy, odpowiada za naszą zdolność do mówienia i wysławiania się w sposób jasny, klarowny, precyzyjny, oraz umiejętność wyrażania siebie, naszych myśli, uczuć i emocji. Masaż kantha i kanthanadi pomaga uwolnić wszystkie tłumione, nie wyrażone emocje, wpływa również pozytywnie na głos, struny głosowe, krtań, tchawicę, gardło, ułatwia mówienie – słowo kantha oznacza po prostu gardło. Delikatny ucisk kanthanadi może przynieść ulgę przy ataku astmy lub czkawki. Oba te punkty marma związane są również z tarczycą, ich masaż jest wskazany przy dysfunkcjach tego narządu.
Oleje/olejki eteryczne do masażu: olejek cynamonowy, kamforowy, miętowy, eukaliptusowy.
- Mantha/Manya – na wysokości kantha, na mięśniu mostkowo-obojczykowo-sutkowym (to jest ten najbardziej widoczny i wystający mięsień na szyi, gdy skręcimy głowę), przy czym nie na szczycie tego mięśnia, lecz bardziej z boku, jakby od wewnątrz, od strony krtani.
- Siramantha – poniżej mantha, na tym samym mięśniu.
Mantha i siramantha proponuję masować jednocześnie (wtedy będą działać synergistycznie) i robić to nie uciskami akupresurowymi, lecz palcami dłoni lub nawet całą dłonią pociągłym ruchem od ucha do podstawy szyi i odwrotnie, po mięśniu. Taki masaż usprawnia pracę mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego, a tym samym poprawia ruchomość szyi i przynosi ulgę przy napięciach w tym rejonie. Pobudza również ślinianki, więc oczyszcza jamę ustną. A ze względu na bliskość arterii reguluje ciśnienie krwi, tętno oraz usprawnia przepływ limfy. Pomaga również w przypadku problemów z gardłem, zapaleniach gardła, przeziębieniu. Ponadto wpływa korzystnie na pracę tarczycy.
Oleje/olejki eteryczne do masażu: olejek cynamonowy, kamforowy, miętowy, eukaliptusowy.
- Akshaka – tuż nad kością obojczyka jest przyczep początkowy mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego, a na tym przyczepie jest zagłębienie, w którym wyraźnie wyczuwamy pulsowanie, i tam właśnie jest usytuowany punkt akshaka – po obu stronach szyi. Akshaka po prawej stronie powiązana jest z lewym ramieniem, lewą połową serca, śledzioną i woreczkiem żółciowym. Akshaka po lewej stronie powiązana jest z prawym ramieniem, prawą połową serca i wątrobą. Stymulacja akshaka jest wskazana w dysfunkcjach tych organów oraz przy nudnościach i wymiotach, poprawia również generalnie pracę serca, krążenie krwi i limfy, a także przynosi ulgę przy problemach z oddychaniem lub gdy męczy nas czkawka.
Oleje/olejki eteryczne do masażu: olejek cynamonowy, kamforowy, miętowy, eukaliptusowy.
- Griva – osiem punktów marma zlokalizowanych z tyłu szyi, po cztery punkty po obu stronach wzdłuż szyjnego odcinka kręgosłupa. Nie stosujemy ucisków poszczególnych punktów, lecz przeciągamy po szyi, po obu stronach kręgosłupa palcami z dociskiem długim powolnym ruchem w kierunku potylicy, z delikatnym wyciągnięciem szyi oraz przytrzymaniem palców i uciskiem na marmach krikatika.
Jak większość punktów marma na szyi również i griva mają dobry wpływ na kondycję naszego gardła i regulują pracę tarczycy. Ich stymulacja poprawia ponadto krążenie limfy i plazmy, przynosi ulgę w bólach głowy, usuwa stres i napięcie szyi.
Oleje/olejki eteryczne do masażu: olej mahanarajana, gałka muszkatołowa
- Manyamani – punkt marma na kręgu szyjnym C7, w tym miejscu zazwyczaj dotyka szyi biżuteria – zapięcie naszyjników, łańcuszków, etc. Marma manyamani jest też powiązana z tarczycą, przysadką oraz rdzeniem kręgowym, a wraz z punktami griva – oddziałuje na wszystkie nerwy szyi. Masaż manyamani ma korzystny wpływ na kondycję szyi, usuwa ból i sztywność w tych okolicach, spowodowaną stresem.
Oleje/olejki eteryczne do masażu: olej mahanarajana, gałka muszkatołowa