fbpx

Dzisiaj – punkty marma usytuowane na uszach.

A wcześniejsze wpisy poświęcone tematyce punktów marma:

Punkty marma – wprowadzenie

Punkty marma cz.1- głowa

Punkty marma cz.2 – twarz

Punkty marma cz.3 – szyja

 

punkty marma ucho

 

  1. Karnapala – zlokalizowany na najwyższym punkcie ucha. Co wydaje się „oczywistą oczywistością” masaż tej części ciała wpływa bezpośrednio na uszy, przynosi ulgę przy wszelkich niedomaganiach uszu. Ale ten punkt marma powiązany jest również z lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa, więc masaż karnapala możemy zastosować w przypadku bólu w dolnej części pleców lub gdy doskwiera nam rwa kulszowa. Co więcej, w dolnej części pleców znajduje się punkt powiązany z czakrą muladhara (czakrą podstawy), jest to miejsce, w którym siedzibę ma transformująca energia kundalini – dopóki nie zostanie obudzona i nie powędruje w górę kręgosłupa, przynosząc spokój umysłu, radość, harmonię wewnętrzną. Zatem pracując z marma karnapala pracujemy również na poziomie subtelnym.
  2. Karnapali – na płatku ucha, w miejscu, gdzie zazwyczaj przekłuwa się ucho do kolczyka – jest to miejsce gdzie zupełnie nie ma naczyń krwionośnych. Masaż tudzież przekłucie ucha w tym miejscu generalnie jest korzystne dla uszu, ale również i dla oczu – poprawia i wyostrza wzrok. Stymulacja marma karnapali przynosi ponadto ulgę w przypadku bólu głowy, działa również uspokajająco i antystresowo.
  3. Karnamula – za uchem, na kości zwanej wyrostkiem sutkowatym kości skroniowej, chodzi o to miejsce gdzie zaczyna się ta kość, mniej więcej tam gdzie jest przyczep mięśnia mostkowo – obojczykowo – sutkowego, o którym wspominałam przy okazji omawiania punktów marma na szyi. Ten punkt marma również jest powiązany bezpośrednio z naszymi uszami, a jego stymulacja wpływa na kondycję uszu. Pomaga również przy bólach i zawrotach głowy. Ponieważ karnamula usytuowana jest blisko nerwu twarzowego, porażenie tego nerwu może być leczone uciskiem marma karnamula. A ponadto karnamula jest powiązany z nerkami.

 

Oleje/olejki eteryczne do masażu: brahmi