fbpx

 


O pielęgnacji włosów za pomocą olejów już pisałam, ale dzisiaj ten temat chciałabym pogłębić i zapoznać Cię z ajurwedyjskimi olejami ziołowymi stosowanymi do pielęgnacji włosów oraz przy problemach z włosami lub skórą głowy.
Oleje, o których tu piszę, znam i zetknęłam się z nimi. Zapewne są też takie, których nie znam, i które mi umknęły 🙂  niemniej jednak te wymienione poniżej są najpopularniejsze. I podkreślam – są to oleje przygotowywane wg tradycyjnych ajurwedyjskich receptur. Zupełnie nie zamierzam tu pisać o olejach produkowanych przez firmy kosmetyczne, i nie dlatego, że uważam je za niedobre i nieskuteczne, ale dlatego, że jest ich tyle, iż nie jestem w stanie tego ogarnąć 🙂 te kosmetyczne oleje zawierają zioła zalecane przez ajurwedę do pielęgnacji, poprawy kondycji włosów lub leczenia jakichś ich deficytów. Są to zioła typu bhringaraj, amla, lukrecja gładka, hibiskus, jaśmin, etc. Ale w kosmetycznych olejach są one oczywiście w znacznie mniejszym stężeniu niż w olejach typowo ajurwedyjskich.

Ogólne zasady stosowania olejów do włosów

Jak przy każdej kuracji ziołowej, tak i przy olejach aby był efekt należy uzbroić się w cierpliwość i używać ich minimum 3 miesiące. Jednocześnie możesz suplementować się bhringaraj lub amla w tabletkach, lub multiziołowymi specyfikami typu Chyawanprash, Narasimha Rasayana, Brahma Rasayana, które również mają w składzie „prowłosowe” zioła, a ponadto dużo więcej składników i wspierają organizm kompleksowo. Tym bardziej to istotne, gdyż wg ajurwedy włos jest produktem ubocznym (tzw. mala) asthi dhatu czyli tkanki kostnej (o koncepcji tkanek – dhatus – pisałam tutaj), więc stan tej tkanki rzutuje na stan włosów.

Oleje, które prezentuję poniżej to oleje produkowane przez konkretne firmy, których produktów (oleje nie tylko włosowe) używam zarówno do użytku profesjonalnego jak i prywatnie, i mogę je śmiało polecić jako dobre jakościowo. Nie wypowiadam się co do innych producentów, bo  nie miałam okazji ich przetestować. I stanowczo odradzam firmę Dabur.

Mahabhringaraj

Tekst źródłowy receptury: Bhaishajya Ratnavali Kshudraroga Chikitsa – jest to jeden z najważniejszych klasycznych ajurwedyjskich tekstów, autorstwa Kavi Raj Govinda Das Sen, współcześnie istotny nie tylko dla lekarzy ajurwedyjskich, ale przede wszystkim dla producentów ajurwedyjskich lekarstw i suplementów diety.

Mahabhringaraj popularny jest w północnych Indiach. Przeciwdziała wypadaniu włosów, przedwczesnemu siwieniu, ale stosowany jest także przy bólach głowy, chorobach nosa, oczu, uszu, sztywności szyi i karku. Można go używać dwojako: jako olej na włosy i stosować do masażu głowy, jak również do shirodhara i shirovasti, ale także wykorzystywać go do zabiegu zwanego nasya – czyli wkrapiania oleju do nozdrzy.

Skład:
Bhirngaraj – Eclipta alba
Taila – olej sezamowy lub kokosowy
Ksheera – mleko krowie
Manjishta – Rubia cordifolia
Padmaka – Prunus puddum
Lodhra – Symplocos racemosa
Chandana – Santalum album – sandałowiec biały
Gairika – czerwona ochra
Bala – Sida cordifolia
Rajani – Curcuma longa – kurkuma
Daru Haridra – Berberis aristata
Nagakeshara – Mesua feera
Priyangu – Callicarpa macrophylla
Yashtimadhu – Glycyrrhiza glabra – lukrecja gładka
Prapaundarika – Nelumbo nucifera – lotos orzechodajny
Gopi – Hemidesmus indicus

Neelibhringadi Thailam

Tekst źródłowy: Sahasrayogam
Ten olej popularny jest zwłaszcza w stanie Kerala. Jest to typowy olej do włosów, więc należy go używać jak oleju do włosów 🙂 czyli tylko i wyłącznie do masażu skóry głowy.
Jeśli marzysz o pięknych gęstych włosach – to jest ten olej 🙂 wspomaga i stymuluje wzrost lub odrost włosów, zapobiega wypadaniu, rozdwajaniu końcówek, łupieżowi i świądowi skóry głowy, jest przeciwzapalny, przeciwdziała również przedwczesnemu siwieniu.

Skład:
Neeli –Indigofera tinctorea
Bhringaraj – Eclipta alba
Shatakratulata (Karnasphota) – Cardiospermum helicacabum
Dhatri – Amla – Emblica officinalis
Aja ksheera – mleko kozie
Nalikera Ksheera – mleko kokosowe
Mahishiksheera – mleko bycze
Dhenudbhava – mleko krowie
Yashti – Glycyrrhiza glabra – lukrecja gładka
Gunjamoola –Abrus precatorius
Anjana – berberis aristata
oraz oczywiście olej: albo sezamowy albo kokosowy – i wówczas taki olej ziołowy nazywa się Neelibhringadi Kera thaila/Keram thailam

Dhurdhurapatradi Thailam

Tekst źródłowy:Sahasra yoga – Tailayoga Prakarana

Używamy go gdy mamy uczucie swędzenia lub pieczenia skóry głowy, łupież. Olej ten ponadto ogólnie poprawia kondycję skóry głowy i wzmacnia cebulki włosów.

Skład:
• Tila taila – olej sezamowy (aczkolwiek niektórzy producenci używają jako bazy oleju kokosowego)
• Dhurdhura patra – Datura metel (nasiona i liście)

 

Malatyadi Thailam

Tekst źródłowy: Bhaishajya Ratnavali Kshudraroga Adhikara
Dedykowany przede wszystkim zwalczaniu łysienia plackowatego, ale będzie również skuteczny przy „normalnym” łysieniu i generalnie przy nadmiernym wypadaniu włosów.

Skład:
• olej kokosowy
• Malati – Jasminum grandiflorum – jaśmin wielokwiatowy
• Naktamala – Pongamia pinnata
• Karaveera – Nerium indicum – oleander pospolity – roślina co do zasady trująca, używana czasem w Indiach przy próbach samobójczych; z tego co słyszałam, nawet jeśli próba samobójcza się nie powiedzie, ponieważ ktoś taką osobę odnajdzie w odpowiednim momencie, to i tak niedoszły samobójca robi wszystko, aby spróbować raz jeszcze (glikozydy typu oleandryna obecne nadal w jego ciele dosłownie zmuszają go do tego), i druga próba kończy się śmiercią.
• Agni – Plumbago zeylanica

Chemparuthyadi Keratailam

Tekst źródłowy: Sahasrayoga
Wysoce specjalistyczny olej używany przy chorobach skóry takich jak egzema, świerzb, świąd. Nakładać go można nie tylko na głowę, lecz także na całe ciało.

Skład:
Keratailam – olej kokosowy
Japa – Hibiscus rosa sinensis
Vilwa patra –Aegle marmelos
Paranti – Ixora coccinia
Nagavallika – liście betelu
Tulasi – Ocimum sanctum – święta bazylia
Neeli – Indigofera tinctoria
Vasini – Biophytum candolleanum
Tamalaki – Phyllanthus niruri
Jiraka – Cuminum cyminum – kmin rzymski
Krishnajiraka – Nigella sativa – czarnuszka siewna

Prapaundarikadi Thailam

Tekst źródłowy: Ashtanga Hridaya, Sahasrayogam
Olej ten wzmacnia włosy, zapobiega ich wypadaniu, ale przede wszystkim ma działanie uspokajające i stosowany jest przy bólach głowy, zwłaszcza migrenowych. Może być aplikowany również do nosa.

Skład:
Ikshu – Saccharum officinarum – trzcina cukrowa
Yashtimadhu – Glycyrrhiza glabra – lukrecja gładka
Pippali – Piper longum – pieprz długi
Chandana – Santalum album – sandałowiec biały
Kaempferia rotunda
Dhatri – Amla – Emblica officinalis
Taila – olej sezamowy