fbpx

Zatrzymaj się na chwilę, skoncentruj na swoim ciele i pomyśl przez chwilę o tym, co w tym momencie się w nim dzieje. Poczuj bicie serca, usłysz swój oddech. Zastanów się nad tym, jak skomplikowane zachodzą w nim procesy, w każdej milisekundzie. I przede wszystkim, ile dzieje się na raz!  Każdy kęs jedzenia – jaką kaskadę procesów trawienno – wydalniczych i reakcji biochemicznych uwalnia. Ilu dziennie doświadczasz procesów typu bodziec-reakcja, jako odpowiedź organizmu na wszystko to, czego doświadczasz, obojętnie czy na poziomie ciała, zmysłów czy umysłu. No a oprócz tego są jeszcze wszystkie standardowe mechanizmy podtrzymujące życie 🙂

Myślenie o tym może przyprawić o zawrót głowy, czyż nie? 😉

Więc nie dziw się, że raz na jakiś czas ta ciężko pracująca „maszyna” potrzebuje zwolnić, odpocząć, potrzebuje restartu. Takim restartem systemu jest według Ajurwedy oczyszczanie.

Szerzej o tym, dlaczego oczyszczanie według Ajurwedy jest ważne i dlaczego Ajurweda je zaleca, już pisałam tutaj

Pisałam także, jak wykonać je w domu

Dzisiaj opowiem więcej o tym, jak wygląda takie oczyszczanie przeprowadzone w sposób profesjonalny, pod okiem specjalistów. Czego możesz się spodziewać, i czego doświadczyć.

Uwaga, będzie trochę sanskrytu 😉

Oczyszczanie ajurwedyjskie zwane jest panchakarma – dosłownie pięć akcji, to pięć różnych terapii z kategorii redukujących (shamana), czyli mających za zadanie wyeliminować nadmiar dosz. Panchakarma jest złożonym procesem, obejmującym kilka etapów, następujących po sobie w określonej kolejności, przemyślanej pod kątem jak największej efektywności i skuteczności. Ale z jednoczesnym szacunkiem dla organizmu i w rytmie Natury.

Trzy etapy panchakarma – oczyszczania ajurwedyjskiego

Etap 1

Purvakarma – faza wstępna, czyli terapie, które przygotowują ciało do właściwych terapii oczyszczających:

  • sneha pana – dwa rodzaje:
  1. abhyantara – natłuszczanie wewnętrzne, czyli masło klarowane podawane doustnie od 3 do 7 dni, w zależności od potrzeb)
  2. bahya – natłuszczanie zewnętrzne, zazwyczaj jest to masaż olejowy całego ciała tzw. abhyanga
  • sweda karma – pocenie się, zazwyczaj jest to sauna, ale są też inne możliwości. Acharya Charaka wyróżniał 23 różnego rodzaju sposoby na pocenie się. Sushruta ograniczył się do wskazania czterech konkretnych terapii: poprzez bezpośrednie ciepło, sauna parowa, gorące okłady, gorące płyny.  

Etap 2

Pradhanakarma – czyli faktyczne terapie oczyszczające, których jest – jak wcześniej wspomniałam – pięć:

  • vamana – terapeutyczne wymioty, które oczyszczają żołądek i płuca, służy przede wszystkim balansowaniu doszy kapha, ponieważ między innymi pomaga pozbyć się nagromadzonego śluzu
  • virechana – oczyszczanie wątroby, żołądka, jelit, nerek poprzez podanie ziół wywołujących biegunkę; wypróżnień jest całkiem sporo – od kilku do nawet kilkunastu
  • nasya – oczyszczanie zatok, ale też i głowy – odblokowanie subtelnych kanałów energetycznych, więcej o nasya tutaj
  • basti – oczyszczanie i balansowanie jelita, balansowanie doszy vata,  poprzez enemy/wlewy dojelitowe, są dwa rodzaje: niruha basti (odwary ziołowe) i anuvasana basti (oleje ziołowe)

Wg Sushruta elementem panchakarma jest również rakta mokshana, czyli upuszczanie krwi, np. pijawki.

Etap 3

Paschat Karma – faza po oczyszczaniu, której celem jest regeneracja organizmu, przede wszystkim poprzez podanie ziół z grupy rasayana (regenerujących). Faza ta obejmuje również terapie ziołowe stosowane po oczyszczaniu w celu wyleczenia określonej choroby. Oczyszczanie może więc być nie tylko resetem organizmu przywracającym go do równowagi, ale może być też jednym z elementów dłuższego procesu odzyskiwania zdrowia.

Terapie uzupełniające przy oczyszczaniu:

  • terapia punktów marma – praca z wybranymi punktami, w trakcie oczyszczania ma je pogłębić, ułatwić uwalnianie toksyn poprzez odblokowanie kanałów przepływu energii,  
  • shirodhara – zabieg polegający na polewaniu czoła i tzw. „trzeciego oka” (ajna czakra) strumieniem ciepłego oleju ziołowego lub innego płynu. Stymulujemy w ten sposób określone ośrodki w mózgu oraz system nerwowy, czego efektem jest przeżycie niezwykle głębokiego relaksu, osiągnięcie wewnętrznego spokoju i wyciszenia. Więcej o shirodhara przeczytasz tu i tu
shirodhara
shirodhara – zabieg ajurwedyjski
  • terapie vasti – miejscowe zabiegi stosowane w zależności od potrzeb np. przy bólach konkretnego miejsca w ciele (np. kolano, odcinek lędźwiowy czy szyjny kręgosłupa, głowa, serce). Polegają na oblaniu bolesnego miejsca olejem ziołowym o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Olej utrzymywany jest w odpowiednim miejscu na ciele dzięki specjalnej konstrukcji uformowanej z ciasta.

Zabiegom i terapiom towarzyszy monodieta i odpowiednie zioła, przyjmowane doustnie, które mają ułatwić i usprawnić proces oczyszczania.

Jak się czujesz podczas oczyszczania ajurwedyjskiego?

No cóż, każdy organizm reaguje inaczej. Mało tego, Twój organizm z każdym kolejnym oczyszczaniem będzie reagował inaczej. Zbyt dużo dzieje się na co dzień w naszym życiu, na zbyt wiele bodźców zewnętrznych jesteśmy wystawieni… Wszystko się zmienia, „wszystko płynie”, Twój organizm również. Podczas jednego oczyszczania możesz mieć również lepsze i gorsze dni. Możesz czuć osłabienie na przemian z zastrzykami energii, może Cię boleć głowa, mogą pojawić się dolegliwości z układu pokarmowego typu wzdęcia czy zaparcia, lub coś na skórze. Ale gdy jesteś pod opieką specjalistów, często te przypadłości można różnymi sprytnymi sposobami zminimalizować.

Bywa, że podczas oczyszczania ciało mniej daje nam się we znaki, a bardziej – emocje. Te, których nie wyraziłaś, które wyparłaś, zamiotłaś pod dywan, lub te, których w ogóle nie dopuszczasz do świadomości. Wydaje ci się, że ich nie ma. A one są, krążą w Twoim ciele jako toksyny, i są podczas oczyszczania uwalniane. Możesz im się przyjrzeć, a możesz po prostu je puścić…

Dla kogo jest oczyszczanie ajurwedyjskie?

W zasadzie dla każdego, jednak nie na każdym etapie życia.

Głównym przeciwskazaniem są:

  • ciąża
  • karmienie piersią
  • osłabienie organizmu spowodowane ciężką chorobą, w tym faza rekonwalescencji
  • ciężkie choroby w stanie aktywnym i w fazie intensywnego leczenia, np. choroby onkologiczne w fazie chemioterapii

Kiedy oczyszczanie jest szczególnie wskazane?

  • nalot na języku
  • nieświeży oddech
  • nieprzyjemny zapach ciała, potu, stolca, moczu
  • problemy z trawieniem np. uczucie ociężałości po posiłku, niestrawność, wzdęcia, gazy
  • nadmiar kilogramów
  • problemy z wypróżnianiem, zaparcia
  • problemy ze skórą
  • ogólne osłabienie, uczucie zmęczenia, ociężałości zarówno fizycznej jak i psychicznej
  • brak energii, zjazdy energetyczne
  • zatykający się nos, uczucie zaflegmienia
  • obniżona odporność
  • częste bóle głowy lub inne bóle w trudnych do uchwycenia miejscach
  • zakwaszenie organizmu, objawiające się np. luźnymi wypróżnieniami, zgagą, stanami zapalnymi

Takimi objawami Twój organizm wysyła SOS, daje znać, że potrzebuje, abyś zadbała o niego bardziej, wsparła go bardziej intensywnie i kompleksowo. 10 – dniowe oczyszczanie ajurwedyjskie – co Ty na to?

oczyszczanie ajurwedyjskie panchakarma