Po miesiącu nieobecności (spowodowanej pracą, pracą i jeszcze raz pracą…) pustostan na blogu dziś wypełnią punkty marma na dłoniach.
Punkty marma – od tego zacznij.
Jeśli jesteś tu pierwszy raz, polecam rzucić okiem na poprzednie teksty dotyczące punktów marma i prany:
Prana, punkty marma – wprowadzenie
Punkty marma na dłoniach.
1 Talahridaya – punkt marma znajdujący się w centrum dłoni (w “sercu” dłoni – hrid znaczy serce), pod środkowym – trzecim palcem. Od tego punktu rozpoczynam opis punktów marma na dłoni, gdyż jest to punkt szalenie istotny dla harmonizowania przepływu prany przez całe ciało. Masaż Talahdidaya uwalnia od stresu, uspokaja umysł i emocje, pomaga przy wahaniach nastroju i trudnościach z koncentracją. Na poziomie stricte fizycznym ten punkt marma powiązany jest bezpośrednio z sercem – masaż Talahridaya pomaga kontrolować pracę serca, zwłaszcza w przypadku arytmii i generalnie stymuluje układ krążenia. Jest to dobry punkt do masażu gdy mamy problem z “przegrzaniem” dłoni i ich nadmierną potliwością. Ponadto Talahridaya wpływa korzystnie na płuca i przeponę. Ten punkt marma kontroluje również motorykę dłoni.
Ciekawostka – stymulacja Talahridaya otwiera terapeutyczną moc dłoni, polecam więc zainteresowanie tym punktem szczególnie masażystom 🙂
Oleje/olejki eteryczne do masażu: cynamon/kardamon/imbir – do stymulacji serca, eukaliptus/kamfora – do stymulacji układu oddechowego, jatamamsi/brahmi – dla uspokojenia emocji, olej kokosowy – przy nadpotliwości dłoni
2 Kurcha – punkt marma w miejscu, w którym wizualnie kciuk łączy się z dłonią. Ten punkt, podobnie jak Talahridaya, również wpływa na ogólny przepływ prany w całym ciele, zatem jego masaż uwalnia napięcie emocjonalne. Masaż Kurcha wpływa również na właściwą pracę płuc oraz organów rozrodczych, zwłaszcza jajników i jąder, a ponadto stymuluje układ immunologiczny.
Oleje/olejki eteryczne do masażu: eukaliptus/kamfora/gałka muszkatłowa/goździki
3 Kurchashira – punkt marma u podstawy kciuka, w pobliżu nadgarstka. Generalnie ajurweda każdy z palców kojarzy z jednym z pięciu żywiołów: kciuk powiązany jest z agni – ogniem trawiennym, palec wskazujący – z powietrzem, środkowy – z przestrzenią/eterem, serdeczny – z ziemią, mały – z wodą, które to powiązania wykorzystuje się w terapiach, np. w mudrach. Kurchashira powiązana jest z trawieniem – zarówno na poziomie fizycznym (żołądek, układ trawienny) oraz emocjonalnym (“trawienie” – przetwarzanie emocji, doznań, informacji, etc.)
Oleje/olejki eteryczne do masażu: wszelkie stymulujące typu imbir, cynamon, kardamon, etc.
4 Manibandha – na środku nadgarstka. Kontroluje generalnie szkielet i odpowiednią ilość mazi stawowej, w szczególności odpowiada za ruchomość nadgarstka i dłoni. Manibhanda powiązana jest także z organami rozrodczymi, prostatą, szyjką macicy, masaż tego punktu wskazany jest przy dysfunkcjach seksualnych typu niskie libido, przedwczesny wytrysk, etc.
Oleje/olejki eteryczne do masażu: gałka muszkatołowa, jatamamsi, jaśmin, a w przypadku problemów ze stawami – olej mahanarayana, wintergreen, żywice, np. mirra, guggul.
5 Bahya Manibandha – w tym samym miejscu co Manibandha, lecz na wierzchniej stronie dłoni. Bahya Manibandha ma wpływ na kondycję nadgarstka i dłoni, a ponadto punkt na prawej dłoni powiązany jest z wątrobą i woreczkiem żółciowym, a na lewej – ze śledzioną i trzustką. Jeśli pracujesz nad detoksem wątroby masaż Bahya Manibandha jest jak najbardziej wskazany.
Oleje/olejki eteryczne do masażu: olej mahanarayana (przy problemach ze stawami, bólach dłoni)
6 Kshipra – punkt marma pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. To kolejny punkt marma odpowiedzialny za prawidłowy obieg prany w całym ciele. Wpływa na osocze, układ oddechowy, płuca, serce, krążenie, jego masaż można stosować przy bólach różnego rodzaju odczuwanych w całym ciele, a lokalnie – przy bólach stawów i mięśni dłoni. Uspokaja również emocje, które wymknęły się spod kontroli.
Dr Vasant Lad przestrzega, iż nie należy stosować masażu Kshipra u kobiet w ciąży, gdyż może to spowodować skurcze macicy.
Oleje/olejki eteryczne do masażu: mahanarayana/maść tygrysia (przy bólach, zwłaszcza stawów i mięśni), imbir, cynamon, goździki.
7 Hasta Kshipra – na kciuku, tuż pod paznokciem, na środku. Ucisk tego punktu marma to szybkie SOS w przypadku bólu głowy i migreny. Poprawia również przepływ prany, zwłaszcza w głowie i mózgu oraz pomaga, gdy mamy zaburzoną w ciele dosza pitta, co przejawia się nadmiarem gorąca.
Oleje/olejki eteryczne do masażu: dla zrównoważenia pitta – olej sandałowy, w pozostałych przypadkach – gałka muszkatołowa, tatarak
8 Tarjani – na palcu wskazującym, tuż pod paznokciem, na środku. Jak wcześniej wspomniałam palec wskazujący powiązany jest z elementem powietrza, a powietrze kojarzy nam się tutaj, na tym blogu, z dosza vata, z przepływem, z ruchem. Tarjani kontroluje zwłaszcza przepływ powietrza w płucach i przeponie, wydalanie i pracę jelit, więc masaż tego punktu jest szczególnie wskazany przy problemach z oddychaniem, astmie, chronicznym kaszlu, zaparciach, biegunkach, wzdęciach. Masaż tarjani miejscowo pomaga również przy bólach mięśni i stawów palca wskazującego.
9 Kanishthika – na małym palcu, tuż pod paznokciem, na środku. Terapeutycznie masaż tego punktu marma stosuje się w przypadku problemów z sercem, zwłaszcza przy bólach, kołataniu serca, dusznicy, a miejscowo – przy bólach i sztywności stawów i mięśni małego palca.
Oleje/olejki eteryczne do masażu: gałka muszkatołowa, mahanarayana
Świetne opracowanie terapii punktów marma. Bardzo dziękuję!
Mam tylko jedno pytanie: czy wykonując masaż punktów marma stosuje Pani na każdy konkretny i kolejny punkt przydzielonego doń olejku? Jeżeli tak, to jak to wygląda w praktyce – czy trzeba się obstawić olejkami i sięgać po inny co chwilę?
Dziękuję za odpowiedź 🙂
Nie stosuję olejków prawie w ogóle, jedynie przy marmach na twarzy i głowie, przeważnie drzewne lub lawenda