fbpx

Kontynuujemy serię tekstów o punktach marma. Dzisiaj zapoznasz się z punktami umiejscowionymi na rękach.

Linki do poprzednich tekstów:

Prana, punkty marma – wprowadzenie

Punkty marma cz.1- głowa

Punkty marma cz. 2 – twarz

Punkty marma cz.3 – szyja

Punkty marma cz.4 – uszy

Punkty marma cz.5 – dłonie

 

Punkty marma – ręce

punkty_marma_ręka punkty_marma_ręka

 

 

 

1 Indrabasti – na środku przedramienia, anatomicznie – pomiędzy dwiema tętnicami przedramienia, w tym miejscu przebiega również nerw promieniowy. Indrabasti kontroluje układ trawienny, zwłaszcza jelita – zarówno cienkie jak i grube; Indrabasti na prawym przedramieniu powiązana jest z okrężnicą wstępującą, a na lewym – ze zstępującą. Masaż tego punktu marma stymuluje agni (ogień trawienny),  reguluje pracę jelit, pomaga przy zaparciach, biegunkach i wszelkiego rodzaju stanach zapalnych jelit, przy chorobie Crohna i zespole jelita drażliwego. Napięcie Indrabasti jest oznaką dużej ilości ama – toksyn nagromadzonych w ciele.
Indrabasti jest moim zdaniem jednym z najważniejszych punktów marma właśnie ze względu na powiązanie z jelitami. Jelita bowiem są siedzibą dosza vata w ciele. Właściwa praca jelit pomaga utrzymać dosza vata w ryzach, a pamiętaj, że jest to dosza, która jest najbardziej podatna na zmiany (zaburzenia) – to wszak wynika z jej natury.

Oleje/olejki eteryczne do masażu: olej sandałowy – dla uspokojenia dosza vata, mahanarayana – w przypadku miejscowego bólu przedramienia, olejki imbirowy, kadramonowy, anyżowy – w przypadku problemów z jelitami, olej sezamowy lub gorczycowy – dla pobudzenia trawienia.

 

2 Kurpara – obejmuje w zasadzie prawie cały staw łokciowy. Można zatem uciskać zarówno miejsce po wewnętrznej stronie ręki, gdzie łączą się kości, jak i na zewnątrz – w okolicy wyrostka kostnego zwanego nadkłykciem bocznym. Kurpara powiązany jest oczywiście z łokciem, wpływa na jego ogólną kondycję i ruchomość m.in. poprzez kontrolę nad mazią stawową. Masaż tego punktu marma przynosi ulgę przy schorzeniu zwanym łokciem tenisisty. Kurpara kontroluje także „kanały przepływu wody” w organizmie, czyli nerki, pęcherz, układ moczowy. A ponadto kurpara na prawym łokciu wpływa na pracę wątroby, a ta na lewym łokciu – na pracę śledziony i trzustki.

Oleje/olejki eteryczne do masażu: mahanarayana – w przypadku bólu lub sztywności stawu łokciowego, w problemach z wątrobą – olejki „czyszczące krew”, np. kolendra, mirra, szafran, kurkuma, a przy problemach z pozostałymi narządami – olejek imbirowy, kardamonowy lub olej gorczycowy.

3  Urvi/Bahvi/Bahu Urvi – umiejscowiony w środkowej części ramienia, na środku bicepsa i w związku z tym ten punkt marma generalnie kojarzony jest z tężyzną, wytrzymałością i siłą fizyczną. Dlatego urvi stymulujemy w przypadku ogólnego zmęczenia i bólu ciała i mięśni. Urvi kontroluje przepływ dwóch rodzajów prany – udana i wjana (wspominałam o nich tutaj…. https://ewaszydlowska.pl/blog//2017/05/10/pranajama-oddech-zycia/…….), więc masaż urvi wpływa na naszą siłę, witalność i chęć rozwoju, motywację do działania, zapał do podejmowania różnego rodzaju wyzwań. A na poziomie fizycznym urvi – kontroluje przepływ krwi i osocza, można więc masaż tego punktu marma stosować w przypadku problemów z krążeniem albo gdy mamy zimne dłonie. Urvi powiązana jest również ze splotem słonecznym oraz z żołądkiem i trzustką, zatem można ten punkt stymulować w przypadku problemów gastrycznych (nudności, wymioty, itp.) lub dysfunkcji trzustki.

Oleje/olejki eteryczne do masażu: mahanarayana – w przypadku bólu mięśni/stawów, dla poprawy krążenia – olejki eteryczne typu cynamonowy, tymiankowy, imbirowy, a gdy mamy na celu kontrolę układu limfatycznego – olejki o działaniu „wysuszającym”, np. kardamonowy, kamforowy, miętowy. W przypadku pozostałych problemów – rozgrzewające oleje, np. sezamowy, gorczycowy.