fbpx

Pełny ajurwedyjski rytuał pielęgnacyjny twarzy wykonujemy przynajmniej raz w tygodniu, a składają się nań kolejno:

Dzisiaj – o peelingach.

Nie będę się rozpisywać o sensie stosowania peelingów, nie mam w tym temacie nic odkrywczego do powiedzenia 🙂 Podam tylko trzy ajurwedyjskie receptury na domowy peeling do twarzy:

  • Peeling kozieradkowy:

1 łyżkę ziaren kozieradki namocz w naturalnym jogurcie przez godzinę, później zmieszaj w pastę, delikatnie masuj skórę okrężnymi ruchami, spłucz po 15 minutach. Jeśli nie masz ziaren, możesz również użyć kozieradki w proszku – wówczas nie trzeba jej wcześniej moczyć w jogurcie.

Kozieradka (nazwa sanskrycka – methika) w Indiach jest uważana za jedno z tych uniwersalnych „cudownych” ziół, bardzo cenionych i używanych zarówno w lecznictwie jak i w celach kosmetycznych. Jest ziołem o cechach rasajana – ma właściwości odmładzające. Nasiona zawierają od 20 do 30% substancji śluzowych, które jak wiadomo działają powlekająco, łagodząco, zatem kozieradka sprawdzi się w pielęgnacji wrażliwej cery osób typu Pitta, ale jednocześnie mają działanie zmiękczające – i właśnie tę właściwość wykorzystujemy przy peelingu. W składzie nasion kozieradki znajdziemy również lecytynę, która jest naturalnym nawilżaczem – dobrym do pielęgnacji suchej skóry osób typu Vata. Lecytyna pomaga również przywrócić równowagę gruczołów łojowych, więc nadaje się do pielęgnacji tłustej skóry osób typu Kapha.

mielone ziarna kozieradki

mielone ziarna kozieradki

  • Peeling pomarańczowy:

1 łyżeczka suszonych sproszkowanych skórek pomarańczowych (wersja dla leniwych – można kupić już gotowy proszek)
1 łyżeczka mąki owsianej/zmielonych płatków owsianych
dodaj wody różanej w takiej ilości, aby powstała papka, nałóż na twarz i delikatnie masuj skórę okrężnymi ruchami, spłucz po 15 minutach.

mielona skórka pomarańczowa

mielona skórka pomarańczowa

  • Peeling ananasowy:

1 łyżka drobno posiekanego świeżego ananasa
1 łyżeczka mąki migdałowej/bardzo bardzo drobno zmielonych migdałów uprzednio moczonych całą noc w wodzie
składniki zmieszaj, powstałą w ten sposób pastą delikatnie masuj skórę okrężnymi ruchami, spłucz po 15 minutach.

Podoba mi się przepis na peeling w wersji proponowanej przez sklep mazidla.com

peeling wg. przepisu mazidla.com

peeling wg. przepisu mazidla.com

Zastosowana tu bromelaina to enzym z ananasa, zamiennie można zastosować enzym z papai – papaina, o podobnych właściwościach, albo użyć sproszkowanego ekstraktu z ananasa – wówczas peeling będzie delikatniejszy i … nieco bardziej ajurwedyjski 🙂 bowiem ajurweda skłania się ku używaniu rośliny w całości, kompleksowo, w całym jej bogactwie składników – chodzi o wykorzystanie synergistycznego działania związków czynnych rośliny. Gdy używamy pojedynczych składników (jak np. bromelaina) wyodrębnionych z roślin  lub odtworzonych syntetycznie w laboratorium, tracimy efekt synergistyczny, i w konsekwencji mamy mniejszą skuteczność działania.