fbpx

W Indiach snana, czyli kąpiel, to nie jest po prostu kąpiel, to ważny rytuał dla oczyszczenia nie tylko ciała, ale również umysłu. I nie chodzi tu jedynie o ablucje w Ganga – świętej rzece – matce; każda kąpiel jest rytuałem i należy ją celebrować.

Ashtanga Hridaya – jeden z najważniejszych tekstów ajurwedyjskich, o kąpieli mówi tak:

दीपनं वृष्यमायुष्यं स्नानं ऊर्जा बलप्रदम् । कण्डु मल श्रम स्वेद तन्द्रा तृट् दाह पाप्मजित् ॥
dīpanaṃ vṛṣyamāyuṣyaṃ snānaṃ ūrjā balapradam | kaṇḍu mala śrama sveda tandrā tṛṭ dāha pāpmajit ||

W swobodnym tłumaczeniu: prócz funkcji oczywistej, czyli higienicznej, kąpiel pełni inne funkcje, ważniejsze – przedłuża życie, poprawia trawienie, wzmacnia ciało i wzmacnia pozytywne nastawienie do życia.

Snana jest oczywiście obowiązkowym elementem rytmu dnia – dinacharya.

Przed kąpielą tradycyjnie należy natrzeć ciało pastą, w skład której wchodzą besan (mąka z ciecierzycy) – jako podstawa mieszanki, mielone migdały/mąka owsiana/mąka ryżowa, szczypta kurkumy, zmieszane z wodą różaną tak aby tworzyły gęstą papkę. Osoby typu Vata mogą dodać trochę oleju sezamowego, osoby typu Pitta – jogurtu naturalnego, osoby typu Kapha – soku cytrynowego. Jeśli masz ochotę zaszaleć i dodać jakieś superekstra składniki, proponuję zainspirować się tym, co napisałam na temat oczyszczania twarzy lub zasugerować się poniższą listą ziół:

  • dla Vata: ashwagandha, bala, bhringaraj, kardamom, imbir, haritaki, lukrecja
  • dla Pitta: amalaki, bhringaraj, kolendra, hibiskus, manjista,shatavari, kurkuma,
  • dla Kapha: bibhitaki, tatarak, kardamom, cynamon, goździk, imbir, gokshura, punarnava

Taką papkę zgodnie z hinduską tradycją powinno się pozostawić na ciele do wyschnięcia, po czym usunąć ją np. wycierając, czy raczej wykruszając ją ręcznikiem. Jeśli nie masz na to czasu, po prostu spłucz ją wodą i osusz ciało ręcznikiem.

Następnie zrób krótki masaż całego ciała (abhyanga) ciepłym olejem sezamowym.

I dopiero po tym możesz zanurzyć się w wannie. Dla Vata i Kapha poleca się gorącą kąpiel (przy czym Kapha nie powinna spędzać w wannie więcej niż 10 minut, aby się zanadto nie rozleniwić), dla Pitta temperatura kąpieli powinna być umiarkowana – woda powinna być raczej ciepła niż gorąca.

Do wody możesz dodać:

  • dla Vata: olej sezamowy, miód, kilka kropel olejku eterycznego z drzewa różanego, płatki róż, liście świętej bazylii, woda ryżowa
  • dla Pitta: mleko, olejek miętowy lub liście mięty, nagietek, szałwia, rumianek, jaśmin, sól gorzka (Epsom), ocet owocowy,
  • dla Kapha: lawenda, kilka kropel olejku eterycznego lawendowego, cytrynowego, pomarańczowego, w hinduskim stanie Pendżab dla zrównoważenia nadmiaru energii kapha w organizmie do kąpieli dodaje się mielonych ziaren gorczycy i kozieradki, uprzednio zmieszanych z wodą w papkę.

Jeśli używamy do kąpieli suszonych ziół lub płatków kwiatów, warto je włożyć do płóciennego woreczka, aby zaparzyły się w wodzie, ale nie przyklejały do ciała 🙂 takim woreczkiem oczywiście można natrzeć ciało podczas kąpieli. Do woreczka można również włożyć surowego startego ziemniaka – skrobia działa świetnie na skórę – łagodząco i rozjaśniająco.

Możesz też zastosować panchamrit snana

Po kąpieli wetrzyj w wilgotną skórę olej: osoby typu Vata – sezamowy, Pitta – kokosowy lub słonecznikowy, Kapha – gorczycowy lub migdałowy.