fbpx

Dzisiaj –  o punktach marma na stopach.

Linki do poprzednich tekstów poświęconych punktom marma:

Punkty marma na stopach układają się w podobny sposób, jak na dłoniach.

Drobna uwaga techniczna – przy masażu punktów na podeszwach stóp stosujemy mocny, zdecydowany ucisk, stymulacja powinna być intensywna.

punkty marma stopa

punkty marma stopa

 

1 – Talahridaya zwana też Pada Madhya (pada – sanskr. stopa), ale wolałabym trzymać się tej pierwszej nazwy, bowiem wynika ona wprost z Sushruta Samhita (Sarira Sthana, rozdział 6), a jest to prawdopodobnie pierwszy, najstarszy znany tekst, który wspomina o punktach marma. Przy okazji – jeśli masz ochotę zagłębić się w Sushruta Samhita, dysponuję wersją elektroniczną przekładu na język angielski, pisz – udostępnię 🙂
Nazwa punktu wywodzi się stąd, iż talahridaya usytuowana jest pomiędzy podstawą drugiego i trzeciego palca, w centrum stopy, tak jak serce i splot słoneczny jest niejako w centrum tułowia (hridaya – sanskr. serce). Oddziaływanie talahridaya na stopach jest zbliżone do tych na dłoniach – kontroluje ogólnie przepływ prany oraz pomaga utrzymać w ryzach doszę vata – działa uziemiająco, uspokaja umysł i emocje, pomaga rozładować stres i problemy ze snem. Masaż tego punktu wpływa korzystnie na układ oddechowy oraz serce i układ krążenia, wzmacnia też układ immunologiczny, wskazany jest ponadto przy jakichkolwiek problemach z motoryką stóp lub przy zimnych stopach.

Oleje/olejki eteryczne do masażu: przy bezsenności – brhingaraj, rozgrzewające olejki typu cynamon, kardamon, imbir – dla stymulacji krążenia, olej sezamowy, migdałowy lub bala tailam – dla wzmocnienia i poprawy ogólnej kondycji stóp i uspokojenia umysłu.

 

2 – Kurcha – ten punkt również wpływa na przepływ prany w organizmie oraz redukuje nadmiar vata, zatem masaż kurcha rozładowuje stres, napięcie emocjonalne, uspokaja, uziemia. Pomaga ponadto kontrolować zmysł wzroku, ostrość widzenia.

Oleje/olejki eteryczne do masażu: drzewo sandałowe, róża, rumianek, a jeśli celem są oczy – ghee, brahmi

3 – Kurchashira – punkt na końcu kości piętowej, na środku. Podobnie jak kurchashira na dłoni, ten punkt stymuluje ogień trawienny, a ponadto związany jest z układem mięśniowym, zwłaszcza z mięśniami powiązanymi ze stopami i z postawą ciała.

Oleje/olejki eteryczne do masażu: przy napięciach mięśniowych – olej sezamowy, rycynowy, dashamula taila, cynamon, mirra, guggul, a dla stymulacji trawienia – imbir, kamfora, czosnek.

 

punkty marma stopa

punkty marma stopa

punkty marma stopa

punkty marma stopa

 

 

4 – Gulpha – punkty na zewnętrznych i wewnętrznych kostkach przy stawach skokowych. Ten punkt kontroluje doszę kapha:  jego stymulacja pomaga przy obrzękach i zatrzymaniach wody w ciele, w redukcji tkanki tłuszczowej, wpływa na układ moczowy i nerki oraz na właściwe nawilżenie stawów, a nawet na układ rozrodczy. A ponadto – lokalnie przynosi ulgę przy problemach ze stawami i mięśniami.

Oleje/olejki eteryczne do masażu: w redukcji tkanki tłuszczowej i przy obrzękach – olej gorczycowy, kamfora, mięta, imbir, układ rozrodczy – jaśmin, róża, szafran, stawy i mięśnie – olej sezamowy, ashwaganda tailam, mahanarayan

punkty marma stopa

punkty marma stopa

5 – Pada Kshipra – na dużym palcu stopy, tuż pod paznokciem, na środku. Podobnie jak Hasta Kshipra na kciuku Pada Kshipra usprawnia przepływ prany, harmonizuje energię kundalini. Pada Kshipra prawej stopy balansuje doszę pitta, a lewej stopy – doszę kapha, natomiast uciski punktów na obu stopach jednocześnie wpływają na doszę vata. Stymulowanie Pada Kshipra pomaga przy bólach głowy, bezsenności.  Aby ten punkt marma aktywować można go uciskać lub pociągać za palec.

Oleje/olejki eteryczne do masażu: balans pitta – olejek sandałowy, balans kapha – tatarakowy, balans vata – nirgundi

6 – Pada Charana – w zagłębieniu w miejscu, gdzie – powiedzmy – kończy się stopa a zaczyna noga J Ten punkt marma odpowiada za ruch stopy, za właściwe funkcjonowanie kostek i funkcje motoryczne całej stopy, więc warto go uciskać w przypadku bólu stopy, a ponadto – gdy mamy problemy z krążeniem i zimne stopy. Ponadto powiązany jest z okrężnicą – najdłuższą i największą częścią jelita grubego  (prawa stopa – okrężnica wstępująca, lewa stopa – okrężnica zstępująca)

Oleje/olejki eteryczne do masażu: mahanarayan, imbir, lub inne tego typu (rozgrzewające)