Dzisiaj – o punktach marma na stopach.
Linki do poprzednich tekstów poświęconych punktom marma:
- Prana, punkty marma – wprowadzenie
- Punkty marma cz.1- głowa
- Punkty marma cz.2 – twarz
- Punkty marma cz.3 – szyja
- Punkty marma cz.4 – uszy
- Punkty marma cz.5 – dłonie
- Punkty marma cz.6 – ręka
Punkty marma na stopach układają się w podobny sposób, jak na dłoniach.
Drobna uwaga techniczna – przy masażu punktów na podeszwach stóp stosujemy mocny, zdecydowany ucisk, stymulacja powinna być intensywna.
1 – Talahridaya zwana też Pada Madhya (pada – sanskr. stopa), ale wolałabym trzymać się tej pierwszej nazwy, bowiem wynika ona wprost z Sushruta Samhita (Sarira Sthana, rozdział 6), a jest to prawdopodobnie pierwszy, najstarszy znany tekst, który wspomina o punktach marma. Przy okazji – jeśli masz ochotę zagłębić się w Sushruta Samhita, dysponuję wersją elektroniczną przekładu na język angielski, pisz – udostępnię 🙂
Nazwa punktu wywodzi się stąd, iż talahridaya usytuowana jest pomiędzy podstawą drugiego i trzeciego palca, w centrum stopy, tak jak serce i splot słoneczny jest niejako w centrum tułowia (hridaya – sanskr. serce). Oddziaływanie talahridaya na stopach jest zbliżone do tych na dłoniach – kontroluje ogólnie przepływ prany oraz pomaga utrzymać w ryzach doszę vata – działa uziemiająco, uspokaja umysł i emocje, pomaga rozładować stres i problemy ze snem. Masaż tego punktu wpływa korzystnie na układ oddechowy oraz serce i układ krążenia, wzmacnia też układ immunologiczny, wskazany jest ponadto przy jakichkolwiek problemach z motoryką stóp lub przy zimnych stopach.
Oleje/olejki eteryczne do masażu: przy bezsenności – brhingaraj, rozgrzewające olejki typu cynamon, kardamon, imbir – dla stymulacji krążenia, olej sezamowy, migdałowy lub bala tailam – dla wzmocnienia i poprawy ogólnej kondycji stóp i uspokojenia umysłu.
2 – Kurcha – ten punkt również wpływa na przepływ prany w organizmie oraz redukuje nadmiar vata, zatem masaż kurcha rozładowuje stres, napięcie emocjonalne, uspokaja, uziemia. Pomaga ponadto kontrolować zmysł wzroku, ostrość widzenia.
Oleje/olejki eteryczne do masażu: drzewo sandałowe, róża, rumianek, a jeśli celem są oczy – ghee, brahmi
3 – Kurchashira – punkt na końcu kości piętowej, na środku. Podobnie jak kurchashira na dłoni, ten punkt stymuluje ogień trawienny, a ponadto związany jest z układem mięśniowym, zwłaszcza z mięśniami powiązanymi ze stopami i z postawą ciała.
Oleje/olejki eteryczne do masażu: przy napięciach mięśniowych – olej sezamowy, rycynowy, dashamula taila, cynamon, mirra, guggul, a dla stymulacji trawienia – imbir, kamfora, czosnek.
4 – Gulpha – punkty na zewnętrznych i wewnętrznych kostkach przy stawach skokowych. Ten punkt kontroluje doszę kapha: jego stymulacja pomaga przy obrzękach i zatrzymaniach wody w ciele, w redukcji tkanki tłuszczowej, wpływa na układ moczowy i nerki oraz na właściwe nawilżenie stawów, a nawet na układ rozrodczy. A ponadto – lokalnie przynosi ulgę przy problemach ze stawami i mięśniami.
Oleje/olejki eteryczne do masażu: w redukcji tkanki tłuszczowej i przy obrzękach – olej gorczycowy, kamfora, mięta, imbir, układ rozrodczy – jaśmin, róża, szafran, stawy i mięśnie – olej sezamowy, ashwaganda tailam, mahanarayan
5 – Pada Kshipra – na dużym palcu stopy, tuż pod paznokciem, na środku. Podobnie jak Hasta Kshipra na kciuku Pada Kshipra usprawnia przepływ prany, harmonizuje energię kundalini. Pada Kshipra prawej stopy balansuje doszę pitta, a lewej stopy – doszę kapha, natomiast uciski punktów na obu stopach jednocześnie wpływają na doszę vata. Stymulowanie Pada Kshipra pomaga przy bólach głowy, bezsenności. Aby ten punkt marma aktywować można go uciskać lub pociągać za palec.
Oleje/olejki eteryczne do masażu: balans pitta – olejek sandałowy, balans kapha – tatarakowy, balans vata – nirgundi
6 – Pada Charana – w zagłębieniu w miejscu, gdzie – powiedzmy – kończy się stopa a zaczyna noga J Ten punkt marma odpowiada za ruch stopy, za właściwe funkcjonowanie kostek i funkcje motoryczne całej stopy, więc warto go uciskać w przypadku bólu stopy, a ponadto – gdy mamy problemy z krążeniem i zimne stopy. Ponadto powiązany jest z okrężnicą – najdłuższą i największą częścią jelita grubego (prawa stopa – okrężnica wstępująca, lewa stopa – okrężnica zstępująca)
Oleje/olejki eteryczne do masażu: mahanarayan, imbir, lub inne tego typu (rozgrzewające)
Witam. Czy można liczyć na następne części dotyczące punktów marma? Ewentualnie mogłabyś polecić jakąś książkę na ten temat? Dziękuję i pozdrawiam
Witaj, owszem – będę na blogu sukcesywnie omawiać wszystkie punkty marma. A co do literatury na ten temat… w Polsce nie ukazało się jak dotychczas tłumaczenie żadnej z książek poświęconych terapii marma, a jest ich dość sporo, np. dr Vasant Lad “Marma points of Ayurveda”, dr Frowley, dr Subhash Ranade i Avinash Lele “Ayurveda and Marma Therapy: Energy Points in Yogic Healing”, tych samych autorów “Secrets of Marma: The Lost Secrets Of Ayurveda”, dr Ashutosh Kumar Pathak “Anatomy of marma”, B. Vijaya Saradhi Naidu “Marma Vigyan”…
Dziekuje bardzo za szybka odpowiedz 🙂
Pani Ewo czy.moczenie zimnych nog w gorącej wodzie z solą i natarcie olejem sezamowym.cos da dobrego dla zdrowia? Czy ten olejek zostawiamy na noc?
Dziękuję i ppzdrawiam serdecznie
Tak, doraźnie działa to rozgrzewająco. Olej zostawiamy
Dzień dobry,
Czy mogłabym porosić o udostępnienie Sushruta Samhity drogą mailową?
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie,
Agata
Przesłałam link do pobrania poprzez wetransfer, ponieważ pliki zajmują około 100 MB. Pozdrawiam!
Cudowna strona. Przez dluzszy czas ostatnio wgłębiałem sie w terapie ziołami i głębokim releksie usiłując uspokoić emocje oraz wypracować naturalny rytm dnia.
Odnalazłam tu ogrom wiedzy , bardzo ciekawe rzeczy. Niesamowite jak wszystko w opisie mojej doszły gra. Teraz wiem dlaczego tak kocham las i zieleń, bo moja dosza jest ogień który trzeba ugasić. Pozdrawiam !
Ajurweda daje odpowiedź na wszystko, prowadzi nas dosłownie za rękę, nie trzeba poszukiwać i eksperymentować “na żywym organizmie”, wystarczy się w tę mądrość ajurwedy zagłębić…