fbpx

Mięśniaki macicy to ogromny problem współczesnych kobiet. Szacuje się, że dotyczy on co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Medycyna konwencjonalna niestety oferuje ograniczone wsparcie. Proponuje zabiegi chirurgiczne (w tym histerektomię) lub terapię hormonalną. I w zasadzie nic ponadto, ponieważ nie zna przyczyny powstawania mięśniaków. Zatem proponowane metody działają tylko objawowo, więc ich skuteczność bywa różna. Zabieg usunięcia mięśniaków nie gwarantuje, że za jakiś czas nie pojawią się one znowu. A podanie np. progesteronu owszem, usuwa objawy, ale gdy tylko przestajemy go przyjmować, objawy powracają.

Czy Ajurweda może tu być pomocna? Sprawdźmy!

Zrozumieć mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy to łagodne guzy macicy. Rozwijają się w różnych miejscach. Ze względu na to, gdzie przyrastają można je podzielić na:

  • mięśniaki podśluzówkowe – znajdujące się tuż pod błoną śluzową macicy
  • mięśniaki śródścienne – umiejscowione pośrodku ściany macicy,
  • mięśniaki podsurowicówkowe – znajdujące się pod błoną surowicową na zewnątrz macicy.

Mięśniaki macicy rozwijają się pod wpływem estrogenu, więc w większości przypadków zanikają po menopauzie. Jednak objawy towarzyszące mięśniakom zazwyczaj są na tyle uciążliwe i utrudniające życie, że trudno czekać aż same się wchłoną.

A objawy są często dość nieswoiste i trudno je przypisać bezpośrednio mięśniakom

Najczęstsze objawy mięśniaków macicy

  • obfite i/lub bolesne miesiączki
  • anemia (spowodowana obfitymi miesiączkami)
  • wzdęcia, dyskomfort, ucisk w dolnej części brzucha, w tym ucisk na pęcherz, stąd np. częstsze oddawanie moczu lub odwrotnie – skąpomocz, mogą towarzyszyć temu również zaparcia
  • bóle lędźwiowego odcinka kręgosłupa
  • upławy
  • krwawienia pomiędzy miesiączkami
  • pól lub krwawienie po stosunku
  • w niektórych przypadkach bezpłodność, problemy z zajściem w ciążę, poronienia

Często mięśniaki, szczególnie te podsurowicówkowe, nie dają żadnych bezpośrednich objawów. Kobiety dowiadują się o ich istnieniu podczas rutynowego badania u lekarza ginekologa.

Mięśniaki mogą zmieniać swoje rozmiary w zależności od dnia cyklu, np. rozrastają się przed owulacją lub przed miesiączką, a później się kurczą. Jest to konsekwencja tego, że są wrażliwe na poziom hormonów płciowych, przede wszystkim estrogenów.

Przyczyny powstawania mięśniaków macicy: perspektywa Ajurwedy

Ajurweda mówi, że – jak każdy przyrost i nadmiar w ciele – mięśniaki to zaburzenie doszy kapha. Jednak ta dosza nie zaburza się ot tak sama z siebie, lecz jej nierównowaga spowodowana jest nierównowagą doszy pitta i vata. Mówiąc bardziej „po ludzku”  – w organizmie pojawia się przyrost tkanki, stan zapalny  oraz zaburzenie w obrębie systemu nerwowego i hormonalnego.

Jak więc widzisz, przyczyny są złożone.

Zaburzenia gospodarki hormonalnej to przede wszystkim niewłaściwy poziom estradiolu. Może to być tzw. dominacja estrogenowa, o której więcej pisałam tutaj Estradiol oraz jego metabolity wpływają bezpośrednio na formowanie się i wzrost mięśniaków. Zasilają je. Jednak nie są bezpośrednią przyczyną ich powstawania. Przyczyn trzeba szukać głębiej.

Ajurweda zawsze zaczyna od sprawdzenia stylu życia, w tym – sposobu odżywiania.  Na ile to jest optymalne, a na ile może eskalować i podsycać nierównowagę organizmu.

Z tym wiąże się również umiejętność zarządzania stresem. A raczej – jak reagujesz na stresujące sytuacje, które wszak zdarzają się Tobie (i w ogóle wszystkim) na co dzień.

I jeszcze głębiej…

Ginekolożka dr Christiane Northrup w książce „Ciało kobiety, mądrość kobiety” pisze: „Mięśniaki często rozwijają się, gdy poświęcamy naszą życiową energię na brnięcie w ślepy zaułek, pracę czy relację, z której wyrosłyśmy. Proszę, aby kobiety, które mają mięśniaki, zastanowiły się nad związkami z innymi ludźmi i sposobem, w jaki wyrażają kreatywność. Mięśniaki są często związane z konfliktem, który dotyczy kreatywności, reprodukcji i związków”.

Jak sobie radzić – ajurwedyjskie podejście

1. Zadbaj o podstawy zdrowia
  • wysypiaj się! to bardzo ważne, bo organizm regeneruje się właśnie podczas snu. Najbardziej optymalny jest sen w godzinach 22 – 6. Więcej o tym dlaczego pisałam w tym tekście A tutaj przeczytasz co robić, gdy masz problemy ze snem
  • jedz posiłki o w miarę stałych porach, raczej ciepłe i gotowane, a unikaj surowych produktów, zwłaszcza jeżeli odczuwasz bóle pleców, masz zaparcia i problemy ze snem
  • unikaj nabiału – podnosi doszę kapha, jest też prozapalny
  • jeżeli masz obfite miesiączki – ograniczaj alkohol, kawę, czarną herbatę, ostre przyprawy, kwaśne produkty, tłuste i smażone potrawy. Te produkty podnoszą stan zapalny, którego objawem są obfite miesiączki. Więcej o tym przeczytasz tutaj
2. Zastosuj zioła
  • przeciwzapalne, czyli wspierające wątrobę (aloes, amla, kurkuma, mniszek lekarski)
  • podnoszące poziom progesteronu (niepokalanek)
  • ograniczające dopływ krwi do mięśniaków,np. krwawnik pospolity, cynamon, liść maliny
  • tonizujące macicę: aloes, liść maliny
  • kanchanar guggul – mieszanka ziołowa tradycyjnie używana w Ajurwedzie w przypadku kumulacji doszy kapha w organizmie. Jednak zanim zaczniesz przyjmować tę mieszankę, porozmawiaj z praktykiem Ajurwedy.

Pamiętaj, że zioła nie będą działały tak jak powinny, jeżeli w trakcie kuracji ziołowej nie wesprzesz organizmu zdrową dietą, wodą i snem.

3. Poeksperymentuj z okładami

Możesz również stosować miejscowe okłady  z oleju rycynowego. Działa on detoksykująco.  Ale zalecam, aby był stosowany jako terapia uzupełniająca do tego, o czym pisałam wcześniej.

Współczesne problemy zdrowotne, takie jak mięśniaki macicy, wymagają holistycznego podejścia. Ajurweda, ze swoim szerokim spojrzeniem na zdrowie, może zaoferować szereg narzędzi i strategii, które mogą pomóc w radzeniu sobie z tym stanem. Pamiętaj jednak, że każda terapia powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia każdej osoby. Dlatego – zamiast działać po omacku – warto skonsultować się z odpowiednim specjalistą, zwłaszcza w kwestii przyjmowania ziół.